0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

En Çok Rastlanılan 6 Kadın Hastalığı ve Nedenleri

SAĞLIK

17.08.2022

Bazı hastalıklar kadınlarda yaygın olarak görülür ve bunlarla ilgili önceden bilgi sahibi olmak erken tanı ve teşhis açısından büyük öneme sahiptir. Hastalıkların sebepleri, tedavi yöntemleri geniş bir yelpaze oluşturur ve özellikle üreme çağındaki kadınlarda daha fazla ortaya çıkar. En çok görülen kadın hastalıkları ve nedenleri şu şekildedir:

1. Adet Düzensizliği

Düzenli adet döngüsüne göre her ay yumurtalıklar beyinden salgılanan hormon ile uyarılır ve yumurta hücresi büyür. Gebelik için rahmin içindeki doku kalınlaşır ve gebelik harici dönemlerde bu doku dışarı atılır. Ancak adet düzensizliği görülen hallerde bu durumda aksamalar yaşanır. Genellikle hormonlarla ilgili bozukluklar sebebiyle ortaya çıkan düzensizlik kist, polip, miyom gibi durumların habercisi olabilir. Çoğunlukla tedavisi için doktor tarafından ilaç programı uygulanır. Patolojik sebeplerde ise cerrahi işleme başvurulur.

2. Vajinal Akıntı

Kadınlarda sıklıkla görülen vajinal akıntı sorunu eğer normal döngüsünde ortaya çıkıyorsa herhangi bir sorun teşkil etmez. Yumurtlama döneminde görülen akıntı rahmin ağzındaki engelin sıvı haline gelip akmasıyla oluşur ve gebeliğe zemin hazırlar. Kokusuz ve renksiz olan akıntıların olumsuzluğu yoktur. Ancak akıntı renkli ve kokulu ise bu durumda doktora başvurmak gerekir. Bazı kadınlar akıntının temizlenmesi adına sabun, antibakteriyel madde gibi malzemeler kullanır. Fakat bu tür maddeler vajenin doğal florasını bozduğundan zararlıdır. Akıntının durumuna göre tedaviye gerek olup olmadığına karar verilecektir. Renkli akıntı enfeksiyonun varlığına da işaret edebilir. Bunun kararı uzman doktor tarafından yapılan muayene ile netleşir.

3. Kısırlık

Hamileliğin oluşması hormonlar ile alakalı bozukluklar ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle engellenebilir. Eğer çiftlerin bilinen bir rahatsızlığı yoksa 1 yıl boyunca korunmasız şekilde cinsel ilişkiye girmeleri önerilir. Bu süre içerisinde gebelik oluşmadıysa altında yatan bir sebebin olduğuna işaret eder. Hormon testleri, rahim için film çekimi, erkeğin sperm ölçümü gibi uygulamalarla gebeliğin oluşmamasının sebebi öğrenilir. Eğer kısırlık var ise buna çözüm olarak tüp bebek, aşılama, yumurtlamanın planlanması gibi tedavi yöntemleri uygulanır.