0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Hasta Olduğunuzda İyileşme Sürecini Hızlandıracak 7 Öneri

SAĞLIK

26.01.2023

Hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerektiği herkes tarafından bilinir. Peki hasta olduktan sonra nasıl hızlıca iyi olunacağı hakkında herkes yeteri kadar bilgili midir? Bu sorunun cevabını araştırarak grip, nezle gibi sıklıkla görülen hastalıklardan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Özellikle iyileşmeyi hızlandıran gıdalara sarılmak bu süreçte yapılacak en doğru davranışlardan biri olacaktır. İyileşme sürecini hızlandırmak için şu önerilere dikkat edebilirsiniz:

1. Bağışıklığınızı Güçlendirin

Hastalıklardan korunmak ve kısa sürede tekrar eski sağlığınıza kavuşmak için bağışıklığınızı güçlü tutmalısınız. Beslenme düzeninizde yapacağınız birkaç küçük değişiklikle bunu mümkün hale getirebilirsiniz. Taze ve sağlıklı sebze meyveler tüketmek, baklagilleri ve balık yemeyi ihmal etmemek her zaman daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

2. Gribe Karşı Çorbalara Sarımsak Katın

Sarımsağın antibiyotik ve şifalı etkisi olduğu pek çok kişi tarafından bilinir. İçeriğinde bulunan kükürtlü bileşikler ve antimikrobiyal etki ile sarımsak vücut direncinin ve bağışıklık sisteminin güçlü durmasına yardımcı olur. Özellikle çiğ olarak tüketilmesi daha fazla tavsiye edilir. Çünkü ısı ile birlikte sarımsak okside olacak ve faydası azalacaktır. Eğer illaki pişirerek tüketilmek isteniyorsa çok fazla pişmemesine ve yanmamasına dikkat edilmelidir.


3. Bol Limonlu Salata Yiyin

Bol limonlu salata ve yanında yiyeceğiniz kırmızı et iyileşme sürecinize hız kazandıracaktır. Çinko ve demir kaynağı olan kırmızı et kalp damar hastalığı olmayanlar için haftada 2 ya da 3 kere tüketilebilir. Etin yanında tüketeceğiniz bol limonlu salata kırmızı ette bulunan minerallerden daha iyi yararlanmanızı sağlar ve böylece et tüketimi ile vücudunuza gelecek olan asidik yük de azalır.

4. Balık Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Günlük yaşamda ve özellikle hastalık dönemlerinde vücut direncini korumak için balık tüketmeye özen göstermelisiniz. İçerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri ile balık vücutta antienflamatuar etkiye sahip olur. Aynı zamanda bakteriyel, viral ve paraziter enfeksiyonlara karşı da koruyucu etki sağlar. Kısa sürede iyileşmek ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için haftada 1 ya da 2 kere balık tüketmek hızlıca toparlanmaya yardım eder.

5. Daha Fazla C Vitamini Tüketin

C vitamini deposu olan limon, portakal gibi gıdalardan daha fazla fayda edebilmek için yemeden hemen önce taze olarak sıkılması ya da kesilmesi gerekir. Uzmanlara göre meyvelerin posasıyla birlikte bütün olarak tüketilmesi vitamin açısından daha fazla yararlıdır. Yiyeceklerinize atacağınız bol limon ise özellikle soğuk algınlığı ve grip tedavisi sırasında son derece etkilidir.


6. Bitki Çayı İçin

Günlük yaşamda çoğu insanın çay kahve tüketme alışkanlığı vardır. Ancak bu tür sıcak içecekler hastalık döneminde size çok fazla fayda sağlamaz. Onun yerine doğal bitki çayları içmeye özen göstermelisiniz. Metabolizmanın düzenli çalışabilmesi ve toksik maddelerin vücuttan atılabilmesi için bitki çayı faydalı olacaktır. Özellikle rezene, adaçayı, ıhlamur, nane, kuşburnu ve zencefil çayları tavsiye edilir. Hastalığa yakalandığınızda kısa sürede iyileşmenizi sağlayan bu bitkiler, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi hastalıklara karşı güçlendirecektir.

7. Yemeklerinize Baharat Ekleyin

İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde baharatlar bağışıklık sistemini destekler. Bazı baharatların boğazda oluşan enfeksiyonları tedavi etme etkisi vardır. İstenen etkiyi alabilmek için baharatları açıkta satılanlardan değil güvenilir adreslerden temin etmek gerekir. Yoğurda ya da salatalara baharatları harmanlayarak karıştırmak sağlıklı olacaktır. Özellikle acı pul biber, zencefil, nane, kimyon, karabiber ve fesleğen her evde bulunması gereken baharatlar arasında yer alır.

Doğal yöntemlerle destekleyebileceğiniz iyileşme sürecinde iyi bir tedavi hizmetini de ihmal etmeyin. Özellikle hastalık süresinin uzadığı veya semptomların arttığı durumlarda mutlaka doktora görünün. Hastaneye gitmenin çok fazla uğraş ve zaman gerektirdiğini düşünüyorsanız önceden sağlık sigortası yaptırarak hem maddi hem de manevi fayda sağlayın.

İlginizi Çekebilecek Yazılar