0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır? Neleri Kapsar?

Söz konusu sağlık olunca, ihmal edilemeyecek kadar hayati bir önem taşımaktadır. Hiç beklenmedik bir anda ya da kaza sonucu sağlığımız tehlikeye girebilir. Özel sağlık sigortası ile daha iyi şartlar altında tedavi olabilir, anlaşmalı kurumlardan hizmet alabilirsiniz.

SAĞLIK

28.06.2021

Özel Sağlık Sigortası Ne Anlama Geliyor?

Özel sağlık sigortası; anlaşma dahilinde faydalanabileceğiniz sağlık hizmetlerini garanti altına alan, beklenmedik bir hastalık ya da kaza sonucu ortaya çıkabilecek sorunlar için tanı ve tedavi gerektiren sağlık hizmetinin giderlerini karşılayan bir sigorta türüdür.

İsteğe bağlı olarak yaptırılabilecek olan özel sağlık sigortası ile belirlenen hastanelerde daha iyi şartlar altında hizmet alabilirsiniz. Söz konusu sağlık olunca, ihmal edilmeyecek bir alan olduğu için hepimiz en iyi doktorlara ve en iyi ekipmanlara sahip hastanelerde tedavi olmayı isteriz.

Özel Sağlık Sigortası Kapsamı, Avantajları ve Uygulama Esasları

Sağlık sorunlarının bir anda ortaya çıkabileceği gerçeğini göz önünde bulundurursak, yarınımızı güvence altına almanın bir yolu olan özel sağlık sigortası sadece sağlığımızı değil oluşabilecek ek maddi yükü de hafifletmektedir.

Şöyle ki, sigorta ile anlaşmalı kurumlarda bir MR çektirmek istediğinizde haftalar sonrası için randevu alabiliyorsunuz. Böyle durumlarda risk almamak adına, sıra sorunu olmayan özel hastanelere başvurmayı tercih ediyoruz ve burada yaptırdığımız işlemler için ek bir ücret ödemek zorunda kalıyoruz. Halbuki özel sağlık sigortası için ödenen ücret göz önüne alındığında, yıl içinde alma gereksinimi duyabileceğimiz sağlık hizmeti sonucunda ortaya çıkabilecek ekstra maliyetlere göre daha düşük bir bütçe ile bundan faydalanabilmeyi sağlıyor.

Yatarak Tedavi Neleri Kapsıyor?

 • Herhangi bir cerrahi müdahele(ameliyat) gerektiği ya da gerekmediği yatılı tedaviler
 • Limit dahilinde uzuv ve rekonstüktif protezler
 • Ameliyat esnasında kullanılacak tıbbi malzemeler (platin, kalp pili, v.b.)
 • Trafik kazası sonrası ortaya çıkan diş tedavi giderleri
 • Yoğun bakım giderleri
 • Yurt dışı tedavi teminatı
 • Kemoterapi ve Radyoterapi işlemleri sonrasında muayane ve tetkik giderleri
 • Ambulans hizmeti
 • Evde bakım ile ilgili verilen tedavi planı
 • Ameliyat sonrasında fizik tedavi uygulamaları
 • Rehabilitasyon
 • Hamilelik ve doğum teminatı

Ayakta Tedavi Nedir? Neleri İçerir?

Ayakta tedavi; herhangi bir hastalık durumunda tedavi olmak için başvurduğunuz sağlık kuruluşunda 24 saat ve üzerinde bir yatışı gerektirmeyen müdaheleleri içermektedir. Ayakta tedavi kapsamına giren hizmetler ise şu şekildedir:

 • Doktor'un şikayetiniz doğrultusunda yapacağı muayene, tanı ve tedavisi
 • Hastalığınız ile ilgili teşhis sonrasında önerilen tedavide kullanılacak ilaç(lar)
 • Teşhis için doktor tarafından istenen tahlil ve röntgen
 • Mr, tomogrofi ve sintigrafi gibi modern teşhis cihazlarının kullanımı
 • Fizik tedavi süreci ile ortaya çıkabilecek masrafları içerir.

Ayakta ve yatarak tedavi kapsamında belirtilen hizmetler dışında, poliçe genişliğine bağlı olarak; Diş paketi, göz muayenesi, diyetisyen ve check-up gibi seçeneklerde özel sağlık sigortası altında yararlanılabilecek sağlık hizmetleri arasındadır.

Alternatif Sağlık Sigorta Seçeneği: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sağlık sigortaları kapsamında kullanılan bir başka teminat türü ise tamamlayıcı sağlık sigortası olup, özel sağlık sigortası ile karıştırılmamalıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortası; Sigortalı bireylerin, Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ile anlaşmalı kurumlarda yaptırılacak olan tanı, muayene ve tedavi süreçlerinde ortaya çıkabilecek olan ek masraflar için kaygılanmanızın önüne geçmek için tercih edilebilecek bir sigorta türüdür. Örneğin bugün çok masraflı bir tedavi yöntemi olan tüp bebek tedavisi, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alınabilir ve ortaya çıkacak olan tedavi masrafı çok daha düşük bir bütçe ile karşılanmış olur.

Özel Sağlık Sigorta Fiyatı Nedir? Nasıl Belirlenir? (2021)

Özel sağlık sigortası primi ile ilgili kişiden kişiye değişen bir fiyat aralığı bulunmaktadır. 2020 yılında özel sağlık sigortası için talep edilen prim ücretlerinin 2021 yılında değiştiğini söyleyebiliriz. Ödemeniz gerekecek olan prim sigortanın yaptırılacağı kişinin yaşı, sağlık durumu, cinsiyeti ve poliçenin içeriği kapsam bağlamında değişiklik gösterecektir.

Yazı içerisinde değindiğimiz üzere, VIP Check-up, diş tedavileri gibi hizmetler ödenecek olan prim ücretinin değişmesine neden olmaktadır. Bu sebeple 2021 yılı için özel sağlık sigortası ücreti ile ilgili kesin bir rakam söylemek, bu değişkenler nedeni ile mümkün değildir.

Özel Sağlık Sigortasını Nasıl Yaptırabilirim?

Özel sağlık sigortası yaptırmak için alanında yetkin danışmanlarımızın size teklif sunmasını istiyorsanız teklif al sayfamız üzerinden iletişim bilgilerinizi bırakabilir ya da size en yakın noktada bulunan acentemizi ziyaret ederek bilgi ve hizmet alabilirsiniz.