0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Sağlık Turizmi Komplikasyon Güvencesi Sigortası Nedir Avantajları Nelerdir

SAĞLIK

07.12.2022

Sağlık turizmi amacıyla Türkiye’ye gelen ve yurt dışı ikametli olan yabancı kişiler tarafından yapılan sağlık turizmi komplikasyon güvencesi sigortası (STKGS) bir sağlık sigortası çeşididir. Bu sigorta türü klinik ve hastanelerde yapılan girişim, ameliyat ve benzer işlemlerden sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlar için teminat sunar. Operasyon ya da revizyonun yenilenmesi gerektiği hallerde bu durumları güvence altına alır. Poliçe başladığı tarihten itibaren 6 ay boyunca geçerlidir.

Sağlık Turizmi Komplikasyon Güvencesi Sigortası Neleri Kapsar?

Kullanıcıları komplikasyon halinde maddi sıkıntıya düşmekten kurtaran Sağlık Turizmi Komplikasyon Güvencesi Sigortası limitler ve teminatlar çerçevesinde kullanılabilir. Sağlık turizmi komplikasyon güvencesi diş komplikasyonu, saç ekimi komplikasyonu, göz komplikasyonu, kalp ve damar cerrahisi, jinekoloji, ortopedi, genel cerrahi ve estetik alanlarında olur. Bu tür durumlara karşı hazırlanan poliçe pasaport numarası ile yapılır. Sigorta 18 ile 75 yaş aralığındaki kişiler içindir. 75 yaşının üzerindeki kişiler sigorta kapsamı dışında tutulur. Poliçenin geçerli olabilmesi için Türkiye’de poliçe başlangıç tarihinden sonra yapılacak tıbbi tedaviler, ameliyat ya da girişimlerin komplikasyonları ile ilgili işlemlerin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde olması gerekir. Meydana gelebilecek komplikasyonlar için sigorta teminatları farklılık gösterebilir. Türkiye’de sağlık turizmi hakkında araştırma yaparken sigorta detaylarına da bakmakta fayda vardır.

STKGS Neleri Kapsamaz?

Sigortalı kişinin ek hastalıkları sebebiyle yapılması gereken inceleme ve girişimler sağlık turizmi sigortası kapsamı dışında kalacaktır. Ayrıca operasyon sırasında meydana gelebilecek başka komplikasyonlar veya malpraktis sonucunda ortaya çıkacak hasarlar da sigorta teminatlarına dahil edilmez.


Sağlık Turizmi Komplikasyon Güvencesi Sigortası Teminatları Nelerdir?

Sağlık sigortası kapsamı ne kadar geniş olursa kullanıcıların elde edecekleri maddi avantaj da o kadar artacaktır. Uçak bileti teminatı, yatarak tedavi teminatı, konaklama teminatı, refakatçi giderleri teminatı, kendi ülkesinde müdahale teminatı ve seyahat poliçesi teminatı STKGS kapsamında dikkate alınır.

Yatarak tedavi teminatı yalnızca poliçede yer alan girişim ya da ameliyatlar için geçerlidir. Poliçe alanı dışında olan komplikasyonlar teminat dışı kalacaktır. Konaklama teminatı cerrahi planlarda iki günlük 200 Euro ve diğer planlarda günlük 100 Euro olarak verilir. Tıbbi zorunluluğun olmadığı isteğe bağlı konaklamalar sigortaya dahil edilmez. Gereklilik hali tıbbi raporlar ile belgelenmelidir. Refakatçi giderleri teminatı ise yalnızca cerrahi ve kalp damar cerrahisi planları için isteğe bağlı olarak alınabilir.

Sağlık Turizmi Komplikasyon Güvencesi Sigortası Ne İşe Yarar?

STKG sigortası kapsamına giren durumlar karşısında anlaşmalı hastanelerde kaliteli hizmet almak mümkündür. Sigortaya konu komplikasyonlar gelişmesi halinde uçak bileti, yatarak tedavi masrafları ve konaklama hizmet maliyeti gibi masraflar sigorta tarafından karşılanacaktır. Yurt dışı ziyaret sırasında karşılaşılacak mali yük tahmin edilenden fazla olabileceği için bunu rahatça karşılamak adına sigorta yaptırmakta fayda vardır. Manevi ve maddi yükleri en aza indiren sigorta olası komplikasyonlara karşı zamanında önlem almayı sağlar.


STKGS Hakkında Merak Edilenler:

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olan STKGS aşamaları sabit olup sigortaya konu durumun belgelenebilir olması gerekir. Poliçe yapıldıktan sonra izleyen 180 gün içinde oluşan komplikasyonlar sigorta kapsamında olacaktır. Sigortadan yararlanabilmek için herhangi bir bekleme süresi yoktur.

STKGS yaptıran kişi vefat ederse bu kişi adına herhangi bir tazminat ödemesi yapılmaz. Uygulanan işlemin ardından gelişen komplikasyonlar sebebiyle tekrar tedavinin aynı hastanede yapılması gerekir. Eğer hastanede yatış sırasında da komplikasyon oluşursa bunlar sigorta kapsamına girecektir. Eğer bu süre zarfında doktor hatası sebebiyle sigortaya konu olan komplikasyonlar oluşursa bunlar sigorta kapsamında değerlendirilmeyecektir. Bu tür geniş içerikli hizmetler sayesinde sağlık turizmi Türkiye genelinde giderek gelişen bir yapıya sahiptir. Ülke sınırları içerisinde bulunan yabancı vatandaşlar yapılan sigorta ile daha sorunsuz bir ziyaret gerçekleştirme fırsatı elde edecektir. Bunun için hemen Demir Sağlık ile iletişime geçerek sigorta başlatılabilir. Kişiye özel sigorta poliçesi düzenleyen Demir Sağlık daha iyi hizmet verebilmek adına sigorta kapsamını daima en iyi şekilde planlar. Her kullanıcı isterse poliçesine ek teminatlar dahil etme hakkına sahiptir. Bu sayede sağlık turizmi komplikasyon güvencesi sigortası daha fazla avantaj sunacaktır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar