0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Sigarayı Bırakmanızı Sağlayacak 9 Yöntem

SAĞLIK

26.01.2023

Sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayanlar için farkındalık düzeyini artırmak son derece önemlidir. Zorlu geçen bu süreçte sigara içmeyi unutturacak yeni bir rutin oluşturmak işe yarayacaktır. Sigara içme isteği geldiğinde ilk 10 dakikayı başka şeylerle uğraşarak geçirenler için bırakma süreci daha kolay olacaktır. Her yıl milyonlarca insanın sigara yüzünden sağlık sorunları yaşadığı düşünüldüğünde bu alışkanlıktan vazgeçmek için ekstra çaba gösterilmesi gerektiği görülecektir. Bu amaçla uygulanabilecek bazı sigarayı bırakma yöntemleri şunlardır:

1. Bir Tarih Belirleyin

Sigarayı bırakmak için hazırlık süreci son derece önemlidir. Bu kararı verirken önce hangi tarihte bırakacağını belirlemek gerekir. Bu tarih motivasyonu artıracak ve sigarayı bırakma fikrine daha iyi alışmayı sağlayacaktır. Tarih belirlerken stres düzeyinin az olduğu bir gün tercih edilebilir. Bununla birlikte mükemmel anı beklemek adına bu fikri ertelemek doğru olmayacaktır.

2. Kendinizi Hazırlayın

Yaşam kalitenizi artırmak ve daha sağlıklı bir hayat sürmek için sigara içme alışkanlığından vazgeçmek gerekir. Sigara içmeyince vücudunuzda olumlu nelerin değişeceğini önceden öğrenerek bırakma konusunda daha kararlı olabilirsiniz. Fiziksel ve psikolojik olarak kendinizi bu sürece hazırlamak, gerekli hallerde doktordan destek almak işe yarayacaktır.


3. Tetikleyicilerden Uzak Durun

Kahve içmek, sigara içilen ortamlarda bulunmak ya da stresli hissetmek sigara içme isteğini artıran durumlardır. Bu tür tetikleyicilerden uzak durmak sigara içme fikrinin oluşmasını engelleyecektir. Kişi kendini en çok neyin etkilediğini bilmeli ve ondan kaçınmalıdır.

4. Fiziksel Aktiviteler Yapın

Tütün kullanımı isteğini en aza indiren fiziksel aktiviteler daha sağlıklı bir yaşam için ilk adım olacaktır. Kısa süreli fiziksel aktivite olan merdivenlerden inip çıkmak bile sigara içme arzusunu ortadan kaldırabilir. Buna alternatif olarak koşuya ya da yürüyüşe çıkabilirsiniz. Aklınızı ve vücudunuzu meşgul etmek sigarayı daha az hatırlamanızı sağlayacaktır.

5. Sigarayı Bırakmanın Faydalarını Öğrenin

Sigarayı bırakınca vücudunuzda ve hayatınızda nelerin değişeceğini kendinize sık sık hatırlatabilirsiniz. Bu yeni süreç size hem maddi hem de manevi kazanç sağlayacaktır. Örneğin, sigaraya verdiğiniz parayı biriktirebilirsiniz. Sigara sonrasında kendinizi daha iyi ve zinde hissedebilir, sevdiklerinize daha fazla vakit ayırabilir ve onların pasif içici olmasını önleyebilirsiniz.


6. Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Sigara içmek için vakit ayırdığınız bir düzen varsa bu rutini değiştirmelisiniz. Örneğin, uyanır uyanmaz sigara içiyorsanız bu alışkanlıktan vazgeçmeli, doğrudan kahvaltı yapma aşamasına geçmelisiniz. Ya da kahve içerken yanında sigara arıyorsanız bunun yerine çay içmeyi deneyebilirsiniz.

7. Kendinizi Ödüllendirin

Sigarayı bırakmak sabır ve azim isteyen bir süreçtir. Bu süreçte attığınız her adım için kendinizi kutlayabilirsiniz. Sigaraya vereceğiniz her parayı biriktirebilir ve bu parayla kendinize istediğiniz bir hediye alabilirsiniz. Bu tür küçük zevkler sizi daha fazla motive etmeye başlayacaktır.

8. Cesaretinizi Kırmayın

Bırakmaya karar verdikten sonra bir kere sigara içerseniz hemen vazgeçip devamını getirmeyin. Cesaretinizi kırmadan tekrar yola devam etmeniz önemlidir. Bunu yapabilmek için sigarayı bırakmanıza neden olan durumu hatırlayın ve tekrar motivasyonunuzu toplayın. Son sigara içtiğinizden bu yana hayatınızda nelerin değiştiğini gözlemleyin ve olumlu noktalarla motivasyonunuzun güçlenmesini sağlayın.

9. Destek Alın

Kararlılığınızı sürdürmenizdeki en önemli etkenlerden biri çevrenizdeki insanlardır. Aileniz, eşiniz, arkadaşlarınız gibi sizin için özel insanlara bu süreçte sizi desteklemesini söyleyebilirsiniz. Sigara içme istediğiniz geldiğinde bir arkadaşınızı arayarak sohbet edebilir ya da birlikte yürüyüşe çıkabilirsiniz. Gerekli gördüğünüz hallerde bu konuda uzman desteği alabilirsiniz. Örneğin, online sigarayı bırakma hattı size ne yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır. Böylece başkalarının sigara bırakma hikayelerini dinleyerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar