0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Yaz Aylarında Duş Almak Ne Kadar Önemli?

SAĞLIK

13.01.2023

Hava sıcaklıklarının artması sebebiyle yaz aylarında insanlar daha sık duş alırlar. Ancak bu sıklığın doğru ayarlanması gerekir. Aşırı sayıda duş almak kış aylarında cilt kuruluğunun artmasına neden olur. Derinin nem dengesini koruyabilmesi adına bol su içmek ihmal edilmemeli ve duşta kalma süresi kısa tutulmalıdır. Ayrıca duş alırken çok sıcak yerine ılık su tercih edilmelidir. Bu sayede kişi kendini daha ferah, serin ve rahatlamış hissedecektir. Belli aralıklarla duş almak ciltteki yararlı bakterilerin ölmesini önleyecektir. Cilt yapısını bozmamak ve vücut hijyenini sağlamak için 2 ya da 3 günde bir duş alınabilir. Daha sık duş ihtiyacı hissedilen durumlarda ter kokusu yapan bölgeler sabunla veya temizleyici havlularla temizlenebilir.

Ne Sıklıkla Duş Alınmalı?

Duş alma sıklığı ile ilgili aslında genel geçer bir kural yoktur. Ancak uzmanlar ideal aralığın ortalama 3 gün olduğunu belirtir. Çok sık duş almak deri döküntüsü, kaşıntı, rahatsızlık hissi gibi durumlara yol açabilir. Bu şikayetler özellikle havalar soğuduğunda daha fazla ortaya çıkar. Olumsuz durumları önlemek için duş sırasında fazla kese yapılmamalı, temizlenmek için yağ ya da krem şeklindeki yıkanma ürünleri tercih edilmelidir. Doğrudan klasik sabun ya da duş jeli kullanmak cildin daha fazla tahriş olmasına yol açabilir.

Belli aralıklarla duş almanın çeşitli faydalarının olduğu söylenir. Nefes alışverişini kolaylaştırma, savunma fonksiyonlarını güçlendirme, yorgunluğu azaltma, kasla ilgili acı ve ağrıları geçirme, odağı güçlendirme, kan akışını hızlandırma ve şişkinliği azaltma bu yararların bazılarıdır. Günlük olarak duş alındığında bu faydaların ortaya çıkma olasılığı oldukça düşüktür.


Yaz Aylarında Duş Almanın Faydaları Nelerdir?

Her mevsim düzenli duş almak vücuda sayısız fayda sağlar. Banyo esnasında nemli havayı solumak grip ve nezle ile savaşmayı sağlar. Vücuda sakinlik veren duş daha kolay uyumaya yardımcı olur. Kas ağrıları varsa ılık bir duş alınması tavsiye edilir. Özellikle yoğun egzersiz yapan kişiler kaslarının rahatlamasını sağlamak için soğuk duş alırlar. Suda hareket etmek kaslar, eklemler ve kemikler üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Duş alma sırasında kan dolaşımı hızlanır, kan damarları bir tür egzersiz yapar. Genellikle sabah saatlerinde duş alınması tavsiye edilir. Bunun sebebi ise duş almanın stresi ve basıncı beyinden uzaklaştırıcı etkisidir. Bu sayede kişi gün boyu kirden uzak duracak ve arınmış şekilde gününe devam edecektir. Yapılan çalışmalara göre düzenli şekilde duş alan kişilerde kandaki şeker ve glikoz seviyeleri daha düşüktür. Bu durum kişinin kilo vermesine yardımcı olur. Ayrıca ılık duşun doğum sancılarını rahatlatıcı etkisi de vardır.


Yaz Aylarında Sağlıklı Duş Almak için Öneriler

Yaşın ilerlemesi ile birlikte cilt kuruluğu daha fazla olacağından bunu önlemek için duş esnasında cildi nemlendirecek bakım ürünleri kullanılabilir. Duş alırken suyun sıcaklık derecesi ihtiyaçlara göre belirlenebilir. Sıcak ve soğuk suyun kendine göre avantajları mevcuttur. Soğuk su bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirirken sıcak su kasları gevşetir ve sinüslerin temizlenmesini sağlar. Kişisel enerjiyi doğru zamanda yenileyerek dinç kalmak, bedenin gereksinimlerine cevap vermek ve uyku kalitesini artırmak için duş alma rutini kişiye göre belirlenmelidir. Eğer amaç kasları gevşetmek ve krampları geçirmek ise sıcak su ile duş almak daha faydalı olacaktır. Güne yorgun başlama problemi varsa mutlaka sabahları duş alınmalı, suyun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Yoğun geçen bir günün yorgunluğunu atmak ve rahatça uykuya dalmak için de akşamları duş alınabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar