0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Bugünün Konsepti: Güvenli ve Eğlenceli Tatil Planı Hazırlığı!

SEYAHAT

28.03.2022

Bilimsel araştırmalara göre tatil yapmış kişiler gitmeyenlere kıyasla pek çok olumlu etkiye sahip olur. Tatil öncesine göre daha mutlu olan bu kişilerin yaşam ve uyku kalitesi artar, bedensel ağrıları azalır. Bu faydaların tatilden sonraki 5 hafta boyunca devam etmesi teşvik edici bir durumdur. Genellikle zihinsel yorgunluktan şikayetçi olan kişilerin tercih ettiği bu seyahatleri en verimli şekilde geçirmenin yolu “tatilini planla ve buna sadık kal” kuralıdır.

Tatil planı yaparken bazı püf noktalara dikkat ederek gezinize unutulmaz bir boyut kazandırabilirsiniz. Örneğin, zihinsel ve fiziksel açıdan dinlenmek için huzur veren sakin ortamları tercih etmelisiniz. Yükümlülüklerinizi ve sorumluluklarınızı belirli bir süre arkanızda bırakmanızı sağlayan “Tatil yapalım!” fikri kendinizi şımartmak için de iyi bir fırsattır.

Seyahat Planın Hazır mı?
Kendinize “tatile hazırlan” dediyseniz, ilk olarak hayalini kurduğunuz planları hayata geçirmeye öncelik vermelisiniz. Bu durum sizi daha mutlu edecektir.

Örneğin;

  • Hangi mevsimde neresi daha uygun?
  • Kısa ve uzun tatillerde nereye gidebilirim?
  • Resmi tatiller hangi gün?

gibi sorulara yanıt arayarak ilk adımı atabilirsiniz. Tatilde yurt içi ve yurt dışı seçimi tamamen kişiye özel bir durumdur. Eğer ülke dışına gitmek istiyorsanız vizesiz ülkeleri ön sıraya alabilirsiniz.

Seyahat planı yaparken gezilecek yerleri belirlemeli, kalacak yer ve konaklama kısmını önceden halletmelisiniz. Eğer gideceğiniz rota pahalı bir yer olarak biliniyorsa erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Online rezervasyon yaparak hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlayabilirsiniz. Gezi planlamasında hedefiniz en fazla yeri görmek olmalıdır. Bu amaçla önceden hazırlanmış gezi rehberlerinden destek alabilirsiniz. Kendinize özel bir gezi konsepti de belirleyebilirsiniz: Avrupa’nın yürüyerek gezilecek en güzel şehirleri gibi.

Tatilde Unutulmaması Gerekenler Nelerdir?

Yaz ya da kış fark etmeksizin tatilde unutulmaması gerekenler oldukça önemlidir. Mutlaka yanınızda bulunması gereken parçalar arasında yolculuk ve ulaşım belgeleri, kıyafetler, ayakkabılar, seyahat çantası ve kişisel bakım ürünleri yer alır. Eğer yazlık deniz tatiline gidiyorsanız bunlara ilave olarak denize girerken kullanacağınız mayo, güneş kremi, terlik vb. parçaları almalısınız. Kış tatili için ise daha kalın ve kışlık, vücut sıcaklığını koruyan parçalar tercih etmelisiniz. Örneğin kayak tatiline giderken kayak ceketi botu ve eldivenleri, kar maskesi, terlemeye karşı yedek tişört, güneş ve dudak kremi, kar botları, nemli ve yağışlı hava koşullarına özel kayak gözlükleri, soğuktan korunmak için termal içlik, ilk yardım araç gereçleri yanınızda bulunmalıdır. Eşya türü malzemelerin yanı sıra tatilinizi ve kendinizi güvence altına almak için seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız.

Seyahat Sigortası Nedir?

Seyahat sigortası nedir?” sorusunun cevabı her geçen gün daha çok merak edilmektedir. Yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin karşılaşabileceğiniz kaza, hastalık, valiz kaybı gibi durumları güvence altına alan seyahat sigortası poliçe geçerlilik süresi boyunca size destek sağlar. Özellikle çoğu Avrupa ülkesinde Schengen vizesi ve diğer vizeler için ön koşul olması nedeniyle bu sigorta vize sigortası ismiyle de anılır. Sigortadan alacağınız destek, poliçenizde yer alan limitler dahilindedir.

Seyahat sağlık sigortası fiyatları belirleyeceğiniz teminatlara göre farklılık gösterecektir. Gün sayısı, seyahat edilecek olan nokta, seyahat edecek kişi sayısı, poliçede yer alan ek teminatlar, seyahat edeceklerin yaşı gibi durumlar fiyatlar üzerinde doğrudan etkilidir. Bu sigortalar en az 1 gün en fazla ise 1 yıllık olarak yapılabilir. Yaptıracağınız sigorta olası bir kaza sonucunda;

  • vefat ve sürekli sakatlık masrafları,
  • tarifeli uçuşlarda gecikmeli bagaj tazmini,
  • acil ilaç getirme ya da götürme masrafları

gibi pek çok teminat sunar. Maliyeti önceden öğrenmek adına sigorta için online fiyat teklifi alabilirsiniz. Bununla birlikte her seyahate çıkacağınızda sigortanızı ihmal etmemenizde fayda vardır.

Unutulmaz Bir Tatil için Öneriler
Seyahat çantası, tatil planı derken unutmamanız ve tatilinizi kusursuz hale getirecek bazı ipuçları vardır. Eğer tatile yanınızda bir ya da birkaç kişiyle çıkacaksanız bu kişilerle uyuşmanız çok önemlidir. Tatil boyunca yorgun olmamak adına uyku kalitenize dikkat etmeli, gün içinde gezerken rahat olmak için el çantası kullanmalı, başınıza ufak aksilikler gelse bile bunları görmezden gelerek tatilinizin keyfini çıkarmalısınız.

Tatil için en doğru zamanı seçmeye özen gösterin, yanınızda mutlaka ufak tefek yiyecekler bulundurun ve yerel rehberlerden yararlanın. İnternetin bazı zamanlarda hayat kurtarıcı olduğunu unutmayın ve internet erişim olanaklarını mutlaka önceden araştırın. Özellikle bir adresi bulmaya çalıştığınızda en büyük yardımcınız internet olacaktır. Tatil planı yapan herkese şimdiden iyi eğlenceler :)

İlginizi Çekebilecek Yazılar