0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Her mevsim gidebileceğin Türkiye’nin az bilinen tatil rotaları

Yeni yerler keşfetme, gezerek öğrenme isteği zamansızdır. Tatil için yaz mevsimini beklemeden, plansız bir şekilde kalabalıktan uzaklaşmayı sevenlerdensen, henüz çok keşfedilmemiş bu rotalara göz atmak isteyebilirsin. Aralarından en az birinin seyahat listene gireceğinden eminiz.

SEYAHAT

15.02.2021

Yeni yerler keşfetme, gezerek öğrenme isteği zamansızdır. Tatil için yaz mevsimini beklemeden, plansız bir şekilde kalabalıktan uzaklaşmayı sevenlerdensen, henüz çok keşfedilmemiş bu rotalara göz atmak isteyebilirsin. Aralarından en az birinin seyahat listene gireceğinden eminiz.

Faralya, Muğla

Diğer adı Uzunyurt olan Faralya, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir köy. Muğla’nın diğer tatil beldeleri Fethiye ve Ölüdeniz’den bir dolmuş uzaklığında olan bu yeryüzü cenneti, aynı zamanda Kabak ve Kelebekler Vadisine de oldukça yakındır. Genellikle yazın deniz tatili için tercih edilse de ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde de ziyaretçilerine oldukça keyifli bir deneyim sunan Faralya’da Roma döneminin kalıntılarını görebilir ve Likya Yolunda yürüme şansı elde edebilirsin. Ayrıca hava durumuna göre uygun fiyatlı pansiyonlarda kalabilir ya da çadırınla kamp yapıp açık havada yıldızları izleyerek uyuyabilirsin.

Maçahel Yaylası, Artvin

Yaylalarıyla ünlü Karadeniz’in az bilinen doğal güzelliklerinden olan Maçahel Yaylası, Artvin ve Gürcistan sınırında yer alan ve iki ülke arasında paylaşılan bir yayla. Türkiye’deki bölümüne Yukarı Maçahel denen bu vadi, Karadeniz’in el değmemiş doğasının tadını çıkarmak ve yeşilin her tonunu görmek isteyenler için ideal bir tatil noktası. İklimin yağışlı olması nedeniyle yaz aylarında dahi ferah bir havaya sahip olan Maçahel, gezginler tarafından genellikle ilkbahar mevsiminde tercih ediliyor. Ancak bu doğa harikasının her mevsim ayrı bir güzelliğe büründüğünü tahmin etmek çok zor değil.

Kuyucak Köyü, Isparta

Gezmeyi seven biriysen Fransa’nın lavanta bahçeleriyle ünlü Provence bölgesini mutlaka bilirsin. Dünya çapında bir üne kavuşmuş olan bu lavanta bahçeleri, göz alabildiğine mor görüntüsüyle akıllarda kalmakta. Peki ülkemizde de en az Fransa’daki lavanta bahçeleri kadar güzel ve mor lavanta bahçelerin bulunduğunu biliyor muydunuz? Küçük şirin bir köy olan Kuyucak Köyü, Isparta’da yer alıyor ve binlerce lavantadan oluşan bahçeleri sayesinde her yıl yaz mevsiminde kadar mor renge bürünüyor. Lavantaların sunduğu görsel şöleni kaçırmamak için yaz tatili listene eklemen gereken Kuyucak Köyü, aynı zamanda gül, papatya ve daha pek çok çiçeğin de anavatanı ve köyde her mevsim bu çiçeklerden yapılan saf yağlara, sabunlara ve daha birçok organik ürüne rastlayabilirsin.

Taraklı Köyü, Sakarya

İstanbul’a 2 buçuk saat uzaklıktaki Taraklı, bu listenin belki de en az bilinen tatil noktası olabilir. Neredeyse tamamen eski Osmanlı evlerinden oluşan köyde, bu evler Kültür Bakanlığının korumasında ve tarihi eser olarak anılıyor. Yemyeşil doğası ve etkileyici mimarisiyle küçük olmasına rağmen son derece keyifli bir tatil imkanı sunan Taraklı, özellikle hafta sonu kaçamakları için muhteşem bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Her mevsim gidebileceğiniz köyde doğal köy ürünlerinden oluşan kahvaltıyı deneyimleyebilir ve oralara kadar gitmişken arabayla yarım saat uzaklıktaki Çubuklu Gölü’nü de görebilirsin.

İshak Paşa Sarayı, Ağrı

Ağrı, Doyubeyazıt’ta bulunan İshak Paşa Sarayı, Osmanlı mimari geleneğinin önemli bir parçasıdır. İçinde bir cami, harem, mozale, zindan ve çok sayıda oda bulunan saray, adını bitişiğinde bulunduğu İshak Paşa Dağından alır. Kışın karlarla kaplanıp büyüleyici bir görüntüye bürünen sarayı her mevsim gezmen mümkün. Ancak dilersen kış mevsiminde giderek  aynı zamanda seyahatine bir kayak macerası da dahil edebilirsin.

Gideros Koyu, Kastamonu

Tarihi boyunca önce Amazon Kadınlarına, sonra da korsanlara ev sahipliği yapan Gideros, Batı Karadeniz’de yer alan bir doğa harikası. Kastamonu’nun Cide ilçesinden kısa bir yolculukla ulaşabileceğin koy, yeşilin ve mavinin en güzel tonlarının buluştuğu bir yer. İster yazın sakin bir deniz tatili için tercih etmiş ol, istersen de diğer mevsimlerde huzurlu bir kaçış noktası olarak düşün; Gideros Koyunun hem doğası hem de lezzetli yemekleriyle kalbini çalmakta zorlanmayacağından eminiz.

Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seviyorsan, yukarıda yer verdiğimiz az bilinen tatil noktaları tam sana göre. Yılın her mevsimi bu tatil yerlerine gidebilir ve ister yalnız istersen de sevdiklerinle birlikte keyifli vakit geçirirken bir yandan da güzel anılar biriktirebilirsin.