0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Avrupanın yürüyerek Gezilecek En Güzel Şehirleri

Yeni bir şehre gittiğinde hiçbir şey yapmadan, öncelikle kendi ayaklarına güvenip etrafı dolaşmayı sevenlerden misin? Aslında bir şehri keşfetmenin en güzel yollarından biri, o şehirde her bir noktayı adım adım yürümek. Avrupa şehirleri da bu konuda ziyaretçilerine çok şey vadediyor. Geniş düzlükleri, kafeleri, dükkanları ve renkli şehir hayatıyla Avrupa’nın birçok kentini yürüyerek keşfetmek en eğlencelisi.

HAREKET

01.01.2021

İşte tabana kuvvet yürüyerek Avrupa’da gezilecek yerler:

Belgrad, Sırbistan

Avrupa’da gezilecek ucuz yerler arasında yer alan Belgrad; vizesiz, samimi, gece hayatıyla eğlenceli, tarihi dokusu ile ilgi çekici bir şehir. Yürürken önünden geçeceğin kiliselerden renkli dükkanlara keyifli bir Avrupa tatili yapmış olacaksın.

Salzburg, Avusturya

Salzburg, hava hafif karlıyken bile yürümesi keyifli şehirlerden biri. Sıcak yaz aylarında ise cıvıl cıvıl olan şehirde kalabalıkların arasında karışmak eğlenceli olabilir. Eğer Salzburg’u keşfetmek istiyorsan sabah erken saatlerde sokaklara çıkmayı düşünebilirsin. Böylelikle şehrin bazı köşelerini sadece sana aitmiş gibi hissedebilir, Mirabell Bahçeleri’ni doyasıya keşfedebilirsin.

Amsterdam, Hollanda

Seyahat etmeyi sevenlerin uğrak noktalarından biri olan Amsterdam’ı keşfetmenin en iyi yolu, kuşkusuz şehri kaplayan kanallarda dolaşmak. Ancak yürümek de ikinci en iyi yol olarak görülebilir; çünkü burası küçük bir Avrupa şehri. Geniş ve dümdüz bir alana yayılmış olan Amsterdam, bu özelliğiyle bisiklet severlerin de en çok tercih ettiği seyahat noktalarından biri. Yürümeye başlamadan önce yanına bir Amsterdam şehir haritası alabilirsin. Avrupa’nın en eğlenceli şehirleri arasında görülen Amsterdam, ünlü Van Gogh Müzesi ve Vondel Park’ı ile ayaklarını yorabilir.

Oxford, İngiltere

Londra’ya çok yakın olan Oxford’u günübirlik ziyaret etmek de mümkün. Tarih, mimari ve akademik araştırma anlamında çok zengin olan şehri, özellikle Harry Potter hayranları yürüyerek keşfetmeye bayılıyor. Her bir köşe başında keşfedilecek birçok şey barındıran Oxford da yürüyerek gezilmesi keyifli Avrupa şehirlerinden.

Venedik, İtalya

Venedik de yürüyerek keşfetmesi keyifli bir Avrupa şehri. Her ne kadar turistlerin en çok tercih ettiği şey, şehri gondollarla gezmek olsa da Venedik’in daracık sokaklarını yürüyerek keşfetmenin verdiği heyecan bambaşka. Kaybolmaktan korkma, yolunu bulman pek de zor olmayacak.

Brugge, Belçika

Dünyanın en etkileyici ve pitoresk şehirlerinden biri olan Brugge, aslında bir şehirden çok kasabayı andırıyor. Bu küçük ve dümdüz şehri keşfetmek için yürümekten daha iyi bir seçenek olamaz. 2 günde gezilecek Avrupa şehirlerine bakıyorsan burası ilgini çekebilir. Tek dikkat etmen gereken, sert geçen kış aylarında üşütmemek.

Paris, Fransa

Avrupa’da gezilecek yerler arasında tabii ki Paris her zaman ilk sıralarda yer alıyor. Avrupa gezisi yapmayı düşünüp de Paris’e uğrama hayali kurmayan yoktur herhalde. Her ne kadar büyük bir şehir olsa da Paris, onu yürüyerek keşfetmek isteyenler için hâlâ elverişli bir yer. Eğer Paris’te geçireceğin süre birkaç hafta değilse, tüm şehri yürüyerek keşfetmek çılgınlık olabilir. Ancak kısa süreliğine gitmiş de olsan, Paris’in yürüyerek keşfedebileceğin pek çok ufak semti var. Seine Nehri’nin üzerindeki küçük ada Ile de la cite, sokak sanatçıları ile meşhur Belleville, Paris manzarasını en güzel şekilde izleyebileceğin Montmartre bunlardan birkaçı.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag’a gidip de sevmeyen insan neredeyse yok denecek kadar az. Güzelliğiyle ünlü bir başka Avrupa şehri olan Prag da yürüyerek keşfetmesi keyifli olan kentlerden biri. Şehrin eski kesimlerini ve modern caddelerini görmeyi unutma.

Floransa, İtalya

Floransa, kendisini ziyaret eden herkesin kalbini çalmayı başaran bir şehir. İtalya’nın belki de en fotojenik şehri olan Floransa’da hayatı ve renkleri yürüyerek keşfetmekten daha güzel bir yöntem olamaz. Her köşebaşında fotoğraf çekmek isteyeceksin, arada bir mola verip bir yerlerde otursan iyi olur.

Kopenhag, Danimarka

Renkli deniz kenarından kraliyet şatolarına kadar Kopenhag’da keşfedilecek birçok şey var. Kopenhag’ı yürüyerek keşfetmek istiyorsan, kış aylarındaki kuzey soğuklarını aklında bulundurmalısın. Münih, Almanya Yürümeyi severlerin en çok tercih ettiği şehirlerden biri olan Münih’te yayalara özel yolların her bir köşesinde Bavyera kültürünün esintilerini görmek mümkün. Eğer biraz pitoresk bir keşif peşindeysen şehrin ünlü İngiliz Bahçelerini unutmay. Avrupa’nın en büyük parklarından biri olan alanda göller, tarih alanlar, birahaneler ve hatta bir Japon çay evi bile var.

Yeni bir şehri yürüyerek gezmek, ulaşım araçlarıyla gezerken göremeyeceğin pek çok farklı şeyi keşfetmene ve deneyimlemene yardımcı olur. İrili ufaklı sokaklardaki kafeler, restoranlar, belki hiç önünden geçmeyeceğin bir sanat galerisi ya da küçük bir butik; şehrin tadını, şehrin yerlileri gibi çıkarmanı sağlar. Açık havada yürümenin kaslarını güçlendirmesi, enerjini yükseltmesi, stresi azaltması ve endorfin salgısını arttırarak seni mutlu etmesi de cabası!

İlginizi Çekebilecek Yazılar