0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Sürdürülebilir mutluluğun 5 sırrı

“Mutluluk”, hepimizin hayat boyu peşinde koştuğu, çoğu kişinin de ulaşabileceğine maalesef inanmadığı bir kavram. Diğer yandan günümüzde arama motorlarına “mutlu olmak” yazdığınızda karşımıza çıkan sonuçların pek çoğu bizi tatmin etmeye yetmezken, bu durum “mutsuzluk” hissi olarak geri dönüyor.

Aslında “mutluluk” kavramına olan bakış açınızı değiştirdiğinizde hayatınızdaki pozitif değişiklikleri fark edebilir, bu değişikliklere odaklanarak sürdürülebilir mutluluğun kapılarını aralayabilirsiniz. 

İşte sürdürülebilir, kalıcı ve hissedilebilir mutluluğun 5 sırrı:

1. Mutluluğu fark etmek için çaba gösterin.

Mutlu olmak sandığınızdan daha kolay, yeter ki ona ulaşmak için adım atın. Attığınız adımlar ilk başta küçük gibi görünebilir, ne var ki bu adımlar bir araya geldiğinde mutluğa giden yolu inşa edecek.

Gün içerisinde mutlu olduğunuz anları çoğaltmak için, işe mutluluk egzersizleri yaparak başlayabilirsiniz. Örneğin “güzel anlar günlüğü” tutarak her gün iyi hissettiğiniz şeyleri yazabilirsiniz. Böylelikle beyninizin, sanki o güzel deneyimi yeniden yaşıyormuş sanmasını sağlayabilirsiniz. Daha iyimser bir bakış açısı kazanmak için her gün şükrettiğiniz 3 yeni şey bulup yazabilirsiniz. Son olarak, mutluluk hormonu salgısını arttırmak için güne spor yaparak başlayabilirsiniz.

2. Mutluluğun yakalanabilir olduğuna inanın.

Dünyada kötüler kadar iyilerin de olduğuna, mutluluğun paylaştıkça çoğaldığına ve her olumlu hareketinizin aslında daha iyiye doğru atılan bir adım olduğuna inanın. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan davranışlarınızı çoğaltın, iyilik yapmak için bir sebep beklemeyin, davranışlarınıza dikkat edin; böylelikle güzelliklerin ve dolayısıyla mutluluğunuzun arttığını göreceksiniz.

3. Mutlu olmayı seçin.

Mutluluğun ulaşılabilir bir hedef değil, bir tercih olduğuna inanın. Kariyer, para, daha güzel bir ev, daha çok kıyafet her ne kadar “mutluluk” araçları olarak görülse de; etkileri çoğu zaman geçici oluyor. Sürdürülebilir mutluluk için bakış açınızı değiştirin ve mutlu olmayı seçin; şükredin, iyi ilişkiler kurmaya özen gösterin, pozitife ve pozitif olanı çoğaltmaya odaklanın.

 

4. Anda kalın.

Mutluluğu uzaklarda görmek yerine, yaşadığınız andaki güzellikleri görmeye çalışın. Böylelikle ulaşamayacağınıza inandığınız bir hayalin peşinde koşmak yerine, içinde bulunduğunuz anın tadını çıkarabilirsiniz.

5. Mutluluğu paylaşın.

Yalnızca kendi mutluluğunuza odaklanmakla kalmayın, başkalarını da mutlu etmeye çalışın. Yaptığınız iyilikler için karşılık beklemeyin ve çevrenizdekileri olumlu değişiklikler konusunda cesaretlendirin.

 

Hayat boyu mutlu kalmak için sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin. Kendinize iyi bakın ve Demir Blog’da yer alan, her an iyi hissetmeniz ve sağlıklı kalmanız için hazırladığımız içeriklere göz atmayı unutmayın.