0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

21 Haziran Yoga Günü Faydaları ve Bireysel Farkındalık

HAREKET

14.06.2022

Sanskritçe bir kelime olan yoga Hindistan kaynaklı olup ‘birleştirmek, kontrol etmek, kavuşmak’ manalarına gelir. Ruhsal, fiziksel ve zihinsel bir disiplin olarak tanımlanan bu aktivite günümüzde spor amaçlı yapılır. Jainizm, Budizm ve Hinduizm gibi dinlerde çeşitli yoga pratikleri vardır. Bitiş ve başlangıç kısımlarında özel ritüeller içeren bu sporun vücudun tamamı için faydalı olduğu belirtilir.

Faydaları ve sahip olduğu özellikler nedeniyle ülkemizde her yıl 21 Haziran Yoga Günü olarak kutlanır. Yogaya dikkat çeken etkinliklerin düzenlendiği bu günde, yoganın insanlar üzerinde bıraktığı olumlu etkiler öne çıkarılır. Bireysel farkındalık yaymak amacıyla yapılan Dünya Yoga Günü etkinlikleri kişinin hareket etmesini ve kendine dönmesini destekler.

21 Haziran Yoga Günü Neden Kutlanır?

21 Haziran tarihi en uzun gündüzün yaşandığı gün olarak bilinir. Bu günün dünya Yoga Günü olarak seçilmesi tesadüf değildir. Yaz dönümü olarak ifade edilen bu tarih yoga perspektifi açısından 6 aylık bir süreci içeren Dakshinayana’nın geçişini işaret eder. Hindu kültürü açısından 21 Haziran’ın özelliği ise insanların ruhsal pratikler ve enerji boyutunda yoğun şekilde desteklenmesidir. 21 Haziran sonrasında gerçekleşen ilk dolunay “Guru Poornima” olarak isimlendirilir. Bilgelik enerjilerini oluşturan bu gün, Hindu toplumunda ilk gurunun doğduğu gündür. Bu nedenle 21 Haziran kutlanırken Hindu toplumunda öğretmenlere minnet edilir.

21 Haziran Yoga Günü Faydaları Nelerdir?

Yoga Günü faydaları pek çok kişi tarafından merak edilir. Yoga ve egzersiz yapmak için kullanılan çeşitli malzemeler vardır. Bu tür ekipmanlar sayesinde yoga daha etkili hale gelir. Doğru şekilde yapılan yoga uyku kalitesini artırır ve kas gücünün daha fazla olmasını sağlar. Kaygıyı hafifleten yoga stresle başa çıkmayı mümkün hale getirir.

Günlük yoga yapımı kemik sağlığını güçlendirir ve omurgayı korur. Böylece eklem ve kıkırdak bozulmasına engel olur. Duruşu mükemmel hale getiren bu disiplin vücudun daha esnek olmasına katkıda bulunur. Genellikle insanlara sakinlik verdiği bilinir. Bu sayede güven, huzur ve cesaret kazandırır. Ruhsal, fiziksel ve zihinsel açıdan bir bütün halinde yapılır. Bununla birlikte yüz yogası bölgesel egzersiz çeşitleri de bulunur.

Yoga Yaparken Hangi Malzemeler Kullanılır?
“Yoga nerede yapılır?” diye araştırıldığında yoga matı kullanmanın bir ihtiyaç olduğu görülecektir. Bu tür egzersizleri etkili ve doğru şekilde yapmayı sağlayan mat, sakatlanma riskini minimuma indirir. Matı seçerken zeminden kaymamasına ve kalın olmasına dikkat edilmelidir.

Yoga yaparken kullanılacak diğer malzemeler yoga blokları, yoga kayışı, yoga roller, yoga tekerleği, spor taytı, spor büstiyer gibi parçalar olacaktır. Bunlar zevke ve tercihe göre seçilmekte olup çeşitlilik gösterebilir. Roller, egzersiz öncesinde ve sonrasında kasların gevşemesini sağlarken tekerlek ise ters duruşlar, zor esneme pozları, arkaya eğilmeler gibi hareketleri daha rahat yapmaya yardım edecektir. Bu tür ekipmanlar gerilmeye katkıda bulunmak ve esnekliği artırmak için de faydalıdır.

21 Haziran Yoga Günü Etkinlikleri

Farklı mekanlarda yoga yaparak, yoganın vücuda faydalarını anlatarak, bu sporu daha fazla kişiyle buluşturmayı amaçlayan Dünya Yoga Günü 2022 etkinlikleri, her sene olduğu gibi bu yıl da çeşitlilik gösterir. Yoga severlerin bir araya geldiği bu özel günde duygusal bağlar, sevgi ve aile kavramlarının önemi vurgulanır. Düzenlenen organizasyonlarda hareketli, akıcı ve değişime açık bir akış ile enerjiler dengelenir. Gerekli motivasyonu bulmak için katılımcılar, profesyonellerin kontrolünde tutulurlar. Duyguların ön plana çıktığı egzersizlerde bilinçaltı daha berrak ve rahat hale gelecektir. Nefes ve meditasyon eğitmenleri eşliğinde yürütülen çalışmalarda istenen olumlu sonuçları alabilmek için her pozisyonda 4 ile 8 dakika arasında kalmak gerekir.

İlgili yazı: 21 Mayıs Dünya Meditasyon Günü, Meditasyon Yapmanın Amacı ve Faydaları

Yoga Yaparken Kullanılan Hareketler Nelerdir?

Yoga yapmaya başlamadan önce ‘Yogaya nereden başlamalı?’ sorusuna yanıt aramak gerekir. Temel olarak yapılan çeşitli yoga hareketleri vardır. Bunlar aşağı bakan köpek duruşu, çelenk duruşu, plank duruşu, ayakta öne eğilme, hilal hamlesi, oturarak omurga döndürme, çocuk duruşu, deve duruşu, savaşçı duruşu, kedi inek duruşu ve ölü duruşu olarak ifade edilir. Her bir duruşu doğru şekilde uygulamak gerekir. Yoganın temel noktası duruşlara dayanmakta olup pozisyon ve duruşların her birinin ismi vardır. Günlük yaşamı olumlu etkileyen bu hareketler düzenli olarak yapılıp alışkanlık haline getirildiğinde işe yarar sonuçlar verecektir. Hareketler ve pozisyonlar seviyelere göre değişecektir.

Yoga Sırasında Nelere Dikkat Edilir?
Zihne ve bedene çeşitli faydaları olan yoga egzersizi sırasında disiplinli olmak ve vücudu fazla zorlamamak gerekir. Deneme ve keşif odaklı olan uluslar arası Yoga Günü etkinlikleri kişinin neyi sevip sevmediğini fark etmesi için iyi bir fırsattır. Sadece bir yoga stili ile çalışmak yerine birden fazla hareketi denemekte fayda vardır. Bu hareketlerde verimi artırmak adına ilham almak işe yarayacaktır. Çalışma sırasında, kişi asla kendini başkaları ile kıyaslamamalıdır. Uzman eşliğinde yapılan yogada eğitmen iyi dinlenmeli, ders akışına uyum sağlamaya özen gösterilmelidir. Bu gibi detaylara dikkat edilerek yapılan yoga her zaman daha verimli olacaktır.