0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Ağız ve Diş Sağlığınıza Dikkat Ediyor Musunuz?

SAĞLIK

31.01.2022

Sindirim sisteminin giriş kapısı olan ağız ve diş organları, normal olarak birçok rahatsızlığın da başlangıç yeridir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı tüm vücudu etkileyebilmektedir. Çünkü ağızdan alınan besinler dişler aracılığıyla öğütülerek tükürük yoluyla sindirim sisteminde yolculuk yapar. Hem sağlık hem de estetik olarak dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığı yeterli şekilde desteklenmediği takdirde ciddi problemlere zemin hazırlayabilir. Sağlığınız için ağız bakımı konusunda bilinçlenip diş fırçalamadan diş temizliğine kadar tüm adımları doğru şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı için Önemli 13 Madde

Ağız ve diş sağlığı için yapılması gerekenler söz konusu olduğunda her işlem büyük önem taşır. Bu nedenle bakım aşamalarını alışkanlık haline getirmek konusunda özenli olmalısınız.

 1. Sağlıklı diş ve ağız yapısı için ilk olarak, biri yatmadan önce olmak koşuluyla, günde 2 kez dişlerinizi fırçalamalısınız.
 2. Bir yıl içerisinde mutlaka 2 kere diş hekimliği kontrolüne gitmelisiniz.
 3. Diş fırçalamayı alışkanlık haline getirirken dilinizi de fırçalamayı unutmamalısınız.
 4. Doğru ve kontrollü bir diş temizliği için diş ipi kullanabilirsiniz.
 5. Aynı diş fırçasını en fazla 3 ay kullanmalısınız.
 6. Diş yapısına zarar verebilecek cisimleri ağzınızdan uzak tutmalısınız.
 7. Ağız ve diş sağlığında tükürük oluşumu önemlidir. Bu nedenle tükürük salgısının artmasını sağlayacak meyveler tüketmelisiniz.
 8. Diş gıcırdatma, dudak yeme gibi hem görsel hem de sağlık açısından olumsuz hareketler, kontrol altında tutmalısınız.
 9. Yemeklerden sonra su ile ağzınızı çalkalayarak yemek artıklarını temizlemelisiniz.
 10. Ceviz, fındık gibi sert kabuklu yiyecekleri kesinlikle dişler vasıtasıyla kırmamalısınız.
 11. Ağız ve diş problemleri ile karşılaştığınızda evde bilinçsiz çözümleri denememeli, diş hekimiyle irtibata geçmelisiniz.
 12. Diş fırçalarken ya da tükürük salgılarken kanama meydana geliyorsa diş eti hastalıklarının ortaya çıkmaması adına kontrole gitmelisiniz.
 13. Doğru diş fırçası seçimi yapmalı ve diş fırçalama işlemini minimum 2 dakika sürdürmelisiniz.

Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?
Diş fırçalamak, ağız ve diş sağlığı için en önemli aktivitedir. Bununla birlikte diş bakımı yaparken ağız bakımı da yapılmalıdır. Sağlıklı ve doğru bir ağız bakımı rutini öncelikle benimsenmesi gereken husustur.

Bu rutini oluşturabilmek adına ağız ve diş sağlığı ürünlerini göreceğiniz açılarda bulundurmakla işe başlayabilirsiniz. Sadece diş problemleri değil, ağız içi problemler de hayat kalitesini düşürme etkisine sahiptir. Ferah bir nefes ve beyaz dişler ise her insana mutluluk veren unsurlardır. Bu mutluluğa ulaşmak da ağız ve diş sağlığını korumaktan geçer.

Ağız ve Diş Bakımında Kullanılan Ürünler

Genel olarak ağız ve diş bakımı ürünleri;

 • Diş fırçası
 • Diş macunu
 • Diş ipi
 • Ağız bakım suyu

şeklindedir. Diş macunu ve diş fırçası ise temel görevi üstlenir. Beraberinde diğer ürünlere de bakım rutininizde yer vermek en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır.

Diş Fırçalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Diş fırçalamak ile ilgili “Günde kaç kez diş fırçalanmalı?, Dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız?” şeklinde sorular gündemdedir. Diş bakımı rutininde kesinleşmiş ve göreceli olmayan noktaları baz almak önemlidir.

 • Diş fırçalama işlemi 2 dakikadan kısa sürdürülmemelidir.
 • Ağız ve diş bakım ürünleri kişiye özel olmalı ve doğru şekilde muhafaza edilmelidir.
 • Çok hassas dişler istisnai kabul edilerek doğru diş fırçası kullanılmalıdır. Fırça ne çok sert ne de çok yumuşak yapıda olmalıdır. Örneğin, orta sertlikteki kıllara sahip olan diş fırçalarını tercih edebilirsiniz.
 • Boyut olarak da rahat hareket alanı sağlayan ve tüm dişlerinize ulaşacak büyüklükte olan fırça seçiminde bulunmalısınız.

Diş ve ağız bakımınız için rutin kontroller yaptırmak istediğinizde uzman diş hekimlerine ve hastanelere başvurmanız önemlidir. Bu noktada Demir ​​Dijital Özel Sağlık Sigortası ve teminatlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca yılda bir kez ücretsiz dolgulu diş paketi hizmetinden de yararlanabileceğiniz sağlık sigortası, yaşam kalitenizi artırarak sizin ve sevdiklerinizin sağlığına destek olmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar