0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Doğal Ürünlerle Cilt Bakımı Yapmak Daha mı Faydalı?

SAĞLIK

07.02.2022

Cilt bakımı, önemli ölçüde özen ister. Cilt bakım ürünleri söz konusu olduğunda da birçok kullanıcının bildiği üzere bazı ürünlerin potansiyel olarak cilde zarar verebilecek bileşenlerden ve kimyasallardan oluşabildiği aşikardır. Çoğu birey, bu durumu sağlıklı görünmenin bir bedeli olarak görse de etkileri hafife alınmayacak kadar ön plandadır. Koruyuculardan aromatik maddelere veya yapay renklendiricilere kadar birçok bileşen vücut ve cilt üzerinde olumsuz etkilere zemin hazırlayabilir.

Neyse ki doğal ürünlerle cilt bakım rutini oluşturma imkanımız da bulunmaktadır. Doğru ürünleri doğru kombine ederek düzenli bir cilt bakım rutini gerçekleştirdiğimizde cilt bakımı evde çok daha pratik hale gelmektedir.

Bu yazımızda taze ve genç bir görünüm elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz, ayrıca cilt bakımı için en doğal ürünleri sizler için derledik. Gelin doğal ürünlerin cilt bakımındaki işlevlerini birlikte inceleyelim.

Doğal Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?


Hindistan Cevizi Yağı

Muhtemelen birçok evde bulunan ve mucizevi etkiler gösteren en ünlü doğal cilt bakım ürünü, aynı zamanda en çok yönlü olanıdır. Hindistan cevizi yağı; ölü cilt hücrelerini temizleyip cilt dokusunu güçlendirirken daha birçok fayda sağlayabilir. Bunun yanı sıra antibiyotik özelliği ile bakteri, mantar gibi problemlerin oluşumunun önlenmesinde ve giderilmesinde rol almaktadır.

Gül Suyu

Gül suyu, genel sağlık ve güzellik için etkili bir bileşendir. Tahriş olmuş ciltlerde ve sivilce problemlerinde de oldukça etkili olan gül suyu, yatıştırıcı etkisiyle ön plana çıkar. Yağlı ciltlere uygulandığında temizleyici, kuru ciltlere uygulandığında nemlendirici görevi üstlenir. Cilt tonunu ayarlamada etkilidir. Dilerseniz gül suyu özlü cilt bakım maskeleri de tercih edebilirsiniz.

Argan Yağı

Genellikle saç bakımında yoğun kullanılan argan yağı ciltte de birçok gözle görülür etki yaratır. Bunun nedeni; doğal E Vitamini, esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin olmasıdır. Yara izi, çatlaklar ve daha birçok problemde çözüm odaklı ilerleyen argan yağı da cilt bakımı rutininizde yer almalıdır.

Elma Sirkesi

Cilt bakımı için doğal bileşen niteliği taşıyan diğer bir ürün de elma sirkesidir. Asetik asit açısından zengin olan elma sirkesi, cilt temizliğinde kusursuzluk seviyesine ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Mantar, bakteri gibi virüslerin de oluşumunu yok edici özelliğe sahiptir.

Doğal Ürünlerle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Doğal ürünlerle cilt bakımı yaparken öncelikle ürünlerin doğru adımlarda ve gerekli yerlerde kullanılmasına özen göstermeniz gerekmektedir. İsterseniz cilt bakımı maskeleri, karışım yağlar ve bakım ürünleri oluşturabilir ya da direkt olarak cildinize sürebilirsiniz. Bu esnada kullanacağınız doğal yağ ve diğer ürünlerin bir aldatmaca olmadığını da iyice araştırmanız gerekmektedir. Kaliteli olmayan bir ürün edindiğiniz takdirde fayda göremeyeceğiniz gibi olumsuz bir etkiyle de karşılaşabilirsiniz. Özellikle hassas ciltlerde problem yaşanmaması adına bu yağların alınmadan önce iyice araştırılması daha sağlıklı olacaktır.

Doğal Ürünler Nasıl Kullanılmalı?
  • Elma sirkesini makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Kusursuz temizlik için uygun bir tercih olacaktır.
  • Argan yağı, onarım ve besleyici özellik taşıdığı için nemlendirme öncesi son adımda kullanmakta fayda var. Bu sayede cildinizi temizlerken aynı zamanda problemli bölgelerdeki lekelerin de onarım işlemine destek olmuş olacaksınız.
  • Yine gül suyunu da kimyasal tonikler yerine kullanmak mümkün. Gül suyunun birçok tonik ürününde özellikle kullanıldığı da faydalarının en büyük kanıtı.
  • Hindistan cevizi gibi nemlendirici bakım yağlarını da son adımda uygulayarak cilt bakımı rutininizi tamamlayabilirsiniz. Nemlendirme işleminin en önemli işlevlerden biri olduğunu unutmamalısınız.

Cildiniz ve sağlığınız için daha fazla özen göstermek istiyorsanız Demir Dijital Özel Sağlık Sigortası paketlerine göz gezdirebilirsiniz. Sağlık ve Sağlıklı yaşam paketleri içerisinde yer alan doktor, danışmanlık, spa, estetik, check-up ya da spor salonu gibi hizmetler hem ruhunuzu hem de cildinizi dinlendirmek için size özel planlar sunuyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar