0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Kronik Ağrı Nedir, Kronik Ağrıları Azaltan 3 Yöntem

SAĞLIK

30.12.2022

Tedavi edilmesine karşın ortalama 12 haftadan uzun süren ağrılar kronik ağrı olarak isimlendirilir. Kısa sürede geçmeyen ağrılar yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle tedavi edilmesi zorunlu hale gelir. 3 aydan fazla devam eden ve belirli dönemlerde tekrarlayan ağrılar kronik ağrı olup bunun altında yatan sebep hasarlı bir doku olmayabilir.

Ağrının geçmesi ve azalması için uygulanacak tedavi, ağrının yerine ve tipine göre farklılık gösterir. Ancak ilk aşamada çoğunlukla ağrı kesici ilaç tedavisi uygulanır. İlacın yetersiz kaldığı durumlarda fizyoterapik ve psikolojik yöntemler de uygulanır.


Kronik Ağrı Neden Olur?

Sinirlerin yaralanmasına sebep olan kaza, cerrahi işlem, enfeksiyon gibi durumlar kronik ağrıların başlıca sebepleri arasında yer alır. Bu ağrının asıl sebebini bulmak için doktorlar tarafından fiziki muayene yapılır. Kapsamlı bir değerlendirme için tıbbi geçmişi görmek adına çeşitli tıbbi testler uygulanır. Testlerden elde edilen sonuçlar ile ekstra tedavi gerektiren durumların olup olmadığı anlaşılır. Sosyal çatışmalar, stres, gerginlikler, lokomotor kasların uygunsuz şekilde kullanımı, yaralı ya da iltihaplı sinir lifleri ağrıların ortaya çıkma sebepleri arasında yer alır.

Kronik ağrı hallerinde uykusuzluk, halsizlik, stres yönetiminin zayıflaması, beslenme bozukluğu, endişe ve kaygı, öfke kontrolünü sağlayamama gibi problemler görülebilir. Bunlarla mücadele etmek ve olumlu yönde ilerleme sağlamak için sağlık uzmanından destek almak gerekir. Ağrıların artması fiziksel aktiviteleri kısıtlayacağından bunu önlemek amacıyla kişiye özel tedavi programı uygulanmalıdır. Düzenli fiziksel aktivite yapmak ilaç tedavisine ek iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlayacaktır.

Kronik Ağrıları Azaltan 3 Yöntem

Kronik ağrının tedavi edilmesi için farklı yöntemler uygulanır. Gevşeme terapisi, ilaç tedavisi, manuel tıp ve terapi, osteopati, kayropraksi, ağrı günlüklerini doldurma, latent asidoz ile mücadele, dengeli ve sağlıklı beslenme, psikolojik bakım ve limbik sistem desteği, disbiyozisin giderilmesi, fitoterapi, vital besinler ve ortomoleküler destek, nöralterapi işe yarar tedaviler arasındadır. Bunlar arasında kronik ağrıları azaltan başlıca 3 yöntem şunlardır:

1. Spor ve Egzersiz

Kronik ağrıların artmasının ve oluşmasının başlıca sebebi hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Özellikle pandemi döneminde evde kalma süresi arttığından bu durum kronik ağrı oluşumunu tetiklemiştir. Bunun olumsuz etkilerini önlemek amacıyla uzmanlar evde yapılacak spor ve egzersizlerin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtir.

Gün içerisinde bilinçli egzersiz yapmak aylarca devam eden ağrılar için faydalı olacaktır. Terapi teknikleri, duruş bilinci, esneklik egzersizleri ve gün içinde yapılan küçük aktiviteler vücudun hareketliliğini kaybetmemesini sağlayacaktır. Kronik ağrı olan bölgeyi rahatlatmak için düzenli ve kademeli germe egzersizleri yapılabilir. Haftada 3, 4 kere günde en az 30 dakika egzersiz yapmak vücudu güçlendirecek ve dayanıklılığı artıracaktır. Düzenli yürüyüş yapmak da vücuda giren oksijen miktarını yükseltecek ve kas sistemini çalıştıracaktır.


2. Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek

Hastalıklardan korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmenin etkisi oldukça fazladır. Renkli, taze sebze ve meyve tüketmek, sağlıklı yağları tercih etmek, yağ oranını azaltmak, düzenli olarak balık ve baklagil tüketmek bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirecektir. Özellikle omega 3 yağ asitleri açısından zengin beslenmek Romatoid artrit gibi enflamatuar ağrı durumlarını azaltacak ve ağrı kontrolünü sağlayacaktır. Beslenmeye dikkat ederken bir yandan da alkol ve sigara kullanımından uzak durulmalıdır.

3. Gereksiz Ağrı Kesici Kullanımından Uzak Durmak

Kronik ağrılara çözüm olarak çok sayıda kişi hemen ağrı kesici ilaçlara yönelir. Ancak bu tür ilaçlar bilinçsiz şekilde kullanıldığında çeşitli yan etkilere sebep olacaktır. Ağrıya sebep olan durumu ortadan kaldırmak için doktor tarafından uygun görülen ilaçları kullanmak gerekir. Masaj ve germe egzersizleri, ağrı kesici akımlar, ağrı blok tedavileri ve psikolojik destek uygulamaları kronik ağrıların tedavisi için etkili olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar