0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Muz ve Muz Kabuğunun Cilde 9 Faydası

SAĞLIK

05.07.2022

En sevilen meyvelerden biri olan muz; içerisinde bol miktarda potasyum, magnezyum, lif, kalsiyum ile A ve C vitaminlerini bulundurur. Bağışıklık, sinir ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip olan bu meyvenin ‘vitamini kabuğunda’ demek yanlış olmaz. Ağrı kesici özelliğinden gümüş parlatmaya, akne tedavisinden cilt güzelleştirmeye kadar hemen her alanda özellikle kabuğunun birçok faydası vardır. 

Farklı alanlarda muz kabuğunun faydalarından bahsedilirken, ilk olarak cilde yararları insanların ilgisini çekiyor. Çok sayıda derde deva olan muz antifungal, antibakteriyel, antioksidan ve enzimatik özelliklerini taşıyor. Muz kabuğu cilde faydaları denildiğinde en çok ilgi gören başlıklar ise şunlar oluyor:

1. Sivilceleri Kurutur

Kadın erkek fark etmeksizin herkesin şikayetçi olduğu sivilce sorununa karşı muz kabuğunun içerisinde bulunan doğal bileşenlerden faydalanılabilir. Tek yapmanız gereken şey muz kabuğunun pürüzlü ve lifli tarafı ile cildinize masaj yapmak! Bu şekilde hem cilt ölü derilerden temizlenecek hem de sivilce izleri kısa sürede kaybolacaktır. İstediğiniz sonuca ulaşabilmek için uygulamayı düzenli olarak yapmanızda fayda vardır. 

2. Ciltteki Toksinleri Temizler

Muz kabuğu antioksidan özelliğine sahiptir. Bu sayede ciltte bulunan toksinlerin en doğal yollarla temizlenmesini sağlar. Toksinler genellikle cilde uygulanan kimyasal ürünler ve kirli hava nedeniyle ortaya çıkar. Bunları kısa süre içerisinde temizlemek ve cilde doğal bir parlaklık kazandırmak için muz kabuğu ile cilde masaj yapılabilir. 

3. Gözaltı Morluklarına İyi Gelir

Şiş ve yorgun görünen gözleri rahatlatmak ve gözaltı torbalarından kurtulmak için de muz kabuğu kullanılabilir. İçerisinde bulunan potasyum ciltteki lekeleri ve ton farklılıklarını da giderir. Uygulaması da yine çok kolay… 

İstenen etki için muzun kabuğu doğrudan gözün altınıza koyabilirsiniz. Cildin doğal nem dengesine kavuşmasını sağlayan bu uygulama, genetik faktörlerden kaynaklı morluklara karşı da etkili. 

4. Yaşlanma Etkilerini Azaltır

Yüze muz kabuğu sürmek daha pek çok faydaya sahip. Muz kabuğu cilde faydası denildiğinde belki de en çok dikkat çeken özelliklerden biri yaşlanma karşıtı olmasıdır. Özellikle yaşa ve zararlı güneş ışınlarının etkisine bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıklara karşı muzun kabuğu oldukça faydalıdır. Düzenli olarak cilde muz kabuğu maskesi yapmak hem ciltte kırışıklık oluşmasına engel olur hem de cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlar.


5. Cildi İyileştirir

Antioksidan özelliği olması sayesinde muz kabuğu cilt üzerinde iyileştirici etki yaratır. “Tek başına bir maske görevi üstlenen muz kabuğu cilde iyi gelir mi?” sorusunun yanıtı, birçok kişi için EVET’tir. İçerisinde kimyasal madde olmadığından her cilt tipine kolayca uygulanabilir. Uygulama şekli isteğe göre belirlenebilir. 

6. Cilt Lekelerini Geçirir

Cildin daha sağlıklı görünmesi ve cilt lekelerinin giderilmesinde de muz kabuğu oldukça etkilidir. Lekelerin kısa süre içerisinde ve doğal yöntemlerle geçmesini sağlayan muz, isteğe bağlı olarak maske şeklinde hazırlanıp cilde uygulanabilir. Ortalama 8, 10 dakika cilde masaj yapılarak uygulanan muz kabuğu ciltte yaklaşık 1 haftalık bir sürenin sonunda gözle görülür etkiler yaratır. 

7. Siyah Nokta Oluşumunu Önler

Siyah nokta hemen herkesin belirli dönemlerde karşılaştığı bir cilt problemidir. Bu noktaları gidermek için doğal ve kimyasal içerikli pek çok ürün denenir. Etkili doğal yöntemlerden biri olan muz kabuğu kir ve sebum birikimini önler. Sebum ve kir siyah noktalara neden olduğundan bunlar temizlendiğinde ciltte nokta ve leke oluşma ihtimali de ortadan kalkar. Bu sayede ekstra kimyasal içerikli kozmetik ürünler kullanmaya gerek kalmaz. 

8. Cildi Arındırır 

Tek malzeme kullanarak cildi arındırmak ve pürüzsüzleştirmek mümkün. Katkı maddeli kimyasal ürünler yerine cilde muz kabuğu uygulamak, daha canlı ve sağlıklı bir görünüm yaratır. 

İsteğe bağlı olarak cilt iyice temizlendikten sonra muz kabuğunun iç kısmı kaşıkla alınıp maskeye karıştırılarak da uygulanabilir. Muz kabuğu ile hazırlanabilen çok sayıda maske vardır. Tabii kabuğun içindeki beyaz katmanın kullanılması önemlidir. 


9. Siğil Tedavisinde Etkilidir

İçeriğindeki bileşenler sayesinde cilde muz kabuğu sürmek cildin kolayca temizlenmesine yardımcı olur. Çeşitli sebeplerle deride meydana gelen siğiller için de etkili olan muz kabuğu, ipek life sahip olmasıyla siğilleri onarır. Vücutta herhangi bir yerde çıkan siğil, kabukta bulunan lifle temizlenebilir. Muz mikrop ve bakteri oluşumuna engel olduğu için siğil olan bölgelere güvenle uygulanabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar