0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Yeryüzünün mavi bölgeleri: Dünya üzerindeki en uzun yaşam süresine sahip 5 şehir

Dünyanın en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı yerler blue zone yani mavi bölge olarak anılıyor. Yerlilerinin 90-100 yaş arası sağlıklı ve uzun bir ömür sürdüğü bu mavi bölgelerden birkaçı, gazeteci Dan Buettner’in National Geographic ile birlikte gerçekleştirdiği ve 5 yıldan daha uzun süren bir saha araştırması ile birlikte saptandı.

Araştırmalara göre mavi bölgelerde yaşayan insanların sağlıklı ve mutlu yaşam sırları teknoloji, kullandıkları ilaçlar ya da özel genleri değil. Bu bölgeleri mavi bölge yapan, aslında yalnızca yerlilerinin yaşam tarzları. Sağlıklı  beslenme, günlük egzersiz, düşük stres seviyesi ve amaç üzerine kurulmuş bir yaşam, bu kişilerin 90 yıldan daha uzun süre sağlıklı ve mutlu yaşamalarını sağlıyor. Sebze, meyve ve deniz mahsülü ağırlıklı beslenen bu halklar, daha az et, şeker, yağ ve işlenmiş gıda tüketiyor. Diğer yandan tarla ve bahçelerde çalışmak ve bol bol yürüyüş yapmak, bu kişilerin yaşam tarzlarının ortak özellikleri olarak göze çarpıyor. Güçlü aile bağları olan, yeterli uykuyu alan, hayatlarını bir amaç için yaşadıklarını inanan ve dozunda bir spiritüel inanışa sahip olan bu halklar, böylelikle stresin olumsuz etkilerini de bertaraf edebiliyor.

Peki bu mavi bölgeler nereler?

SEYAHAT

01.12.2020

Sardinya Adası, İtalya

Dünyanın 100 yaşını geçmiş en çok erkeğinin  yaşadığı bölgesi olan Sardinya yerlilerinin sırrı, sebze odaklı beslenme, günlük fiziksel aktivite ve güçlü aile bağları. Bu bölgede özellikle hayvan bakımıyla ilgilenen ve günde yaklaşık 10 kilometre düzenli yürüyen kişiler, Sardinyalılar arasında da en uzun yaşam süresine sahip. Yerli halk arasında 65 yaş altında kanser, diyabet  gibi sağlık nedenleriyle hayatını kaybedenlerin oranı da oldukça düşük. Diğer yandan bu bölgenin yerlilerinde nesilden nesile aktarılan ve uzun yaşamı simgeleyen M26 geni de bulunuyor.

Okinawa, Japonya

Mavi bölgelerde aile bağlarının genellikle güçlü olduğu biliniyor olsa da, Okinawa Adası’nda güçlü aile bağları üst seviyeye ulaşıyor. Moai adı verilen ve hayatın tüm iniş-çıkışlarında yanında olan küçük bir sosyal halkanın toplumda yer aldığı Okinawa adasında, dünyanın en uzun yaşam süresine sahip kadınları yaşıyor ve pek çoğu 100 yaşını aşıyor. Tatlı patates, soya, zerdeçal ve goya, Okinawalıların uzun yaşamları boyunca en çok tükettiği besinler arasında yer alıyor.

Loma Linda, Kaliforniya

Amerika’nın tek mavi bölgesi olan Loma Linda, Yedinci Gün Adventist Kilisesi’nin de merkezi. Paylaşılan değerler, toplumu merkeze alan bir yaklaşım ve yalnızca dinlenmek ve yenilenmek için ayrılan bir gün olan Sebt günü uygulaması, Loma Linda Adventistlerinin diğer Amerikalılara göre ortalama 10 yıl daha uzun yaşamalarını sağlıyor. Pek çoğu et tüketmeyen toplumun beslenme alışkanlıklarında sebze ağırlıklı, tam tahıllar ve yemişler ön plana çıkıyor.

Nicoya Yarımadası, Kosta Rika

Pek çok mavi bölge yerlisinin diyetlerinde işlenmiş besinler yer almıyor; ne var ki Nikoya yerlileri bunu bir üst seviyeye taşıyor. Günlük kalori ihtiyaçlarını fasulye, kabak, mısır ve tropikal meyveler ile karşılayan Nikoyalılar, açık havada da bolca zaman geçiriyor. Böylelikle iyi beslenen ve iyi bakılan bir vücuda sahip oluyorlar. Diğer yandan a plan de vida yani yol gösteren bir yaşam amaçları olan bu halk, böylelikle mental olarak sağlıklı, spiritüel olarak da doymuş şekilde 90 yaşını aşmayı başarıyor. Nikoya, dünyanın en düşük orta yaş ölüm oranına sahip ve 100 yaşını aşkın erkek nüfusunda da ikinci sırada yer alıyor.

İkarya Adası, Yunanistan

Adalarını bir bütün olarak görme eğilimi, İkaryalıların toplumlarına yatırım yapmalarını sağlıyor. Çoğunlukla geç yatmalarına rağmen gün içerisindeverdikleri kısauyku molaları ve Akdeniz diyetine sıkı bir bağlılığı olan bu adanın yerlileri bol bol sebze meyve, tahıl, patates ve zeytin yağı tüketiyor. 90 yaşını aşan İkaryalılar arasında bunama ve kronik hastalıklara da pek rastlanmıyor.  Halk ayrıca dünyanın en düşük orta yaş ölümü ve demans oranına sahip.

Seyahat etmeyi seviyorsanız, dünya bize pek çok farklı renk, kültür ve deneyim sunuyor. Dünyanın en uzun ortalama yaşam süresine sahip mavi bölgeleri de seyahatleriniz sırasında mutlaka keşfedilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Belki mavi bölgelerin yerli halklarından bir şeyler öğrenip yaşamınıza yaşam katarsınız, kim bilir? Yine de seyahatleriniz esnasında Demir Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırarak olası aksiliklere, kazalara ve hastalıklara karşı tedbirli olmanızda fayda var.