0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

17 Temmuz Emoji Günü ve Emojilerin Hayatımızdaki Yeri

YAŞAM

25.07.2022

Emojilerin Hayatımızdaki Yeri: Emoji Çeşitleri ve Anlamları

Evrensel bir dil haline dönüşen emojiler farklı duyguların ve hareketlerin simgesel karşılıkları olarak bilinir. Bu simgeler için geçerli olan emoji anlamları ifadeye göre farklılık gösterir. Gülen yüzden şaşkınlık ifadesine kadar çok sayıda simge mevcuttur.

İlk ortaya çıkışının pazarlama unsuru olduğu belirtilen bu simgelerin uzun yıllar önce kullanılmaya başlandığı belirtilir. Günümüzde kelimelerin hatta cümlelerin yerine geçen bu ifadelere dikkat çekmek amacıyla her yıl 17 Temmuz tarihi Emoji Günü olarak kutlanır. Bu tarihte özellikle emojiler ve anlamları daha fazla ön planda tutulur. 2014 yılından bu yana kutlanan emoji günü dijital platformlarda büyük yankı uyandırır.

En Sık Kullanılan Emoji Çeşitleri ve Anlamları

Gün içerisinde dünya genelinde yaklaşık 700 milyon emoji kullanılır. Bunlar arasında en çok kullanılan tür gülen yüz olup diğer ifadelerin sayısı her geçen gün biraz daha artar. Kullanım geçmişi incelendiğinde tarihi çok eskilere kadar uzanan bu simgelerin 1960’lı yıllara kadar dayandığı söylenir. Dijital kullanımının yaygınlaşmasında ise asıl mimarın Kurita olduğu belirtilir.


Gülen Yüz Simgesi:

Bir Amerikalı şirketin çalışanlarının motivasyonunu artırmak amacıyla ortaya çıkmış ve Harvey Ball tarafından oluşturulmuştur. 45 dolar karşılığında tasarlanan bu simge kısa süre içerisinde dünya geneline yayılmıştır. Daha sonra Fransız Franklin Loufrani görselin telif haklarını alarak modadan müziğe her alanda kullanılmasını sağlamıştır.

El Sallama Simgesi:

Kullanıcılar arasında güle güle ya da merhaba anlamlarında kullanılan el sallama simgesi en çok kullanılan emojiler arasında yer alır. Bu emojinin Çin’deki sosyal medya kullanıcıları için farklı anlamları da mevcuttur. Bazı kullanımlarda “güle güle artık arkadaşım değilsin” manasına gelir. Bazı batı kültürlerinde ise orta parmak işareti anlamını taşıdığı da belirtilir.

Avokado:

Avokado emojisinin anlamları ile ilgili birbirinden farklı görüşler vardır. En yaygın görüşlerden biri bu simgenin ‘ırkçı değilim’ anlamına geldiğidir. Bazı kültürlere göre ise avokado bir kişiye orta sınıf biri olduğunu ifade etmek amacıyla kullanılır. Sınıf farklılıklarını ortaya koyma anlamı taşıyan avokado simgesi bakıldığında meyve olmanın biraz daha ötesindedir.

Gülen Emoji:

Gülücük emoji klasik bir gülüş simgesidir. Mutluluk, sevgi, şükran gibi anlamlar taşıyan bu ifade olumlu ve sıcak duyguları anlatır. Mizah ve neşe manalarında da kullanılan sırıtan yüz simgesinde ağız açık, dişler görünür şekildedir. Klasik gülümsemeye alternatif olarak daha coşkulu gülüşler için iri gözlü gülen yüz, peynir der gibi ağzı tamamen yanlara açık gülen yüz, X şeklinde gözleri olan gülen yüz, gülmekten yüzünden ter damlayan gülen yüz, gülen gözler ve kalkık kaşlar, gülmekten yerlere yattım simgesi gibi farklı emojiler vardır.


Sarılan Yüz Emojisi:

Destek sunmak ve teşekkür etmek, ilgi ve sevgi göstermek, olumlu ve sıcak duyguları ifade etmek için kullanılır. Gülen yüzün yanlarında bulunan el simgeleri genelde caz ellerini temsil etmek amacıyla tercih edilir. Başarı duygusu, gelişme, coşku, heyecan gibi ifadeler için de bu simge uygundur.

Ağzı Olmayan Emoji:

Bu emojide yalnızca göz kısımları vardır ve ağız görünmez. Farklı şekillerde yorumlanan emoji sessizlik, alçakgönüllülük, suskunluk, üzüntü, hayal kırıklığı gibi anlamlar taşır. Tarafsız bir duyguyu ifade etmek için ise ağzı düz çizgi şeklinde olan emoji kullanılır.

Gözlerini Deviren Yüz:

Çoğunlukla küçümseme, hayal kırıklığı, onaylamama, can sıkıntısı gibi anlamlar için bu ifade tercih edilir. Bu yüz ayrıca kırgın, küstah, şakacı, ‘her neyse’ der gibi alaycı duyguları da anlatır.

Ağlayan Emoji:

En sık kullanılan emojilerden biri olan ağlayan emoji üzgünlük manasına gelir. Fazla üzüntülü olaylar için gönderilen bu üzgün emoji teselli edilemeyecek boyutta olan keder ve acı durumlarında kullanılır.

Kırmızı Kalp Emojisi:

Aşkın ve sevginin simgesi olan kırmızı kalp çiftlerin en çok kullandıkları simgeler arasındadır. Birbirlerine karşı duyulan tutku, romantizm ve sevgi ifadeleri için durum paylaşımlarında ya da mesajlarında kırmızı kalp emoji tercih edilir.

Nazar Boncuğu Emoji:

Kültürümüzde nazar boncuğu kıskançlık ve benzer duyguların yok edilmesi amacıyla kullanılır. Göz şekline benzeyen bu boncuk, emojilerde de en çok kullanılanlar arasında bulunur. Nazar değmesin, maşallah gibi anlamları ifade eden nazar boncuğu emoji mesajların sonunda ya da tek başına karşı tarafa gönderilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar