0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Babalar Gününe Özel Bir Günlük Gezi Planı

YAŞAM

14.06.2022

Her sene Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan Babalar Günü bu yıl 19 Haziran’a denk gelmektedir. Bu günün resmiyet kazanması 1966 yılında olmuş ve o dönemin başkanı olan Lyndon Johnson tarafından ilan edilmiştir.

“Babalar Günü nasıl ortaya çıktı?” diye araştırıldığında, Amerikan iç savaş gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd’un ‘Anneler Günü gibi babalara özel bir günün de olması gerektiği’ düşüncesine ulaşılır. Aslında kendi babasının doğum günü olan 5 Haziran tarihini babalar günü yapmak isteyen Dodd bu konuda talebini iletmiş fakat yapılan çalışmalar o tarihe yetişmemiştir. Gerçekleşen düzenlemeler ile her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü resmi olarak ilan edilmiştir. Bu özel güne ait ilk kutlamalar 1910 yılında Washington’un Spokane şehrinde olmuştur. Ancak günün resmiyet kazanması ilerleyen yıllarda olduğundan resmi kutlamalara dair çeşitli örnekler mevcuttur.

Babalar Günü için Neler Yapılabilir?
“Babalar günü için neler yapılabilir?” diye araştırdığınızda pek çok cazip fikir olduğunu görebilirsiniz. Babaların çocukların hayatlarına verdiği emek ve katkıları takdir etmek amacıyla kutlanan bu günde iyi bir hediye almak ya da unutulmaz bir tatil planı yapmak gibi fikirleri seçebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz Babalar Günü gezi planlarına şunları dahil edebilirsiniz:

Kahvaltı ya da Piknik

Genellikle Anneler Günü için düşünülen ‘kahvaltı hazırlama’ fikri aslında Babalar Günü için de son derece etkili olacaktır. Özellikle baba oğul ya da baba kız yaşayanlar için daha da etkili olacak bu fikri güzel bir Pazar kahvaltısı şeklinde düzenleyebilirsiniz. Kahvaltı fikrini daha özel hale getirmek adına piknik organizasyonu da yapabilirsiniz. Doğa ile iç içe huzurlu bir ortamda yapılacak piknik hem babanızı hem de sizi fazlasıyla mutlu edecektir. Bunun için mekanı dikkatlice seçmeyi ihmal etmemelisiniz.

Futbol Zamanı

Çoğu erkeğin hayır diyemeyeceği bir etkinlik olan futbol Babalar Günü için de iyi bir fikir olacaktır. Bu amaçla babanıza birlikte gideceğiniz iki kişilik maç bileti hediye edebilir ya da doğrudan bir futbol maçı organize edebilirsiniz. Babanızın ilgi durumuna göre planlayacağınız bu tür organizasyonlarda koşulları önceden incelemenizde fayda vardır. Eğer sevdiği ve fanatik olduğu bir futbol takımı varsa onun biletlerini almanız babanızı fazlasıyla mutlu edecektir. Bununla birlikte rafting, paraşüt, dağ bisikleti gibi farklı ve ekstrem spor konsepti de tercih edebilirsiniz.

Deniz Kenarı Sokak Lezzetleri

Güzel bir kahvaltı ile başlayan ve futbol ile devam eden gününüzün akşamında deniz kenarında sokak lezzetlerini deneyebilirsiniz. Eğer babanızın özellikle sevdiği bir tat varsa doğrudan onu yemeye gidebilirsiniz. İstanbul’daysanız Eminönü’nde yiyeceğiniz balık ekmek ya da deniz manzaralı bir restoranda yiyeceğiniz yemek, güzel anılarınıza bir yenisini daha ekleyecektir.

Babalar Günü Etkinlikleri
En sevilen ve babanızı mutlu edecek etkinlik önerileri şu şekildedir:

Konser

Genellikle etkinlik denildiğinde akla ilk gelen ortam konserlerdir. Babanızın sevdiği bir sanatçıyı birlikte dinlemeye gidebilirsiniz. Ya da bir enstrüman çalma yeteneğiniz varsa doğrudan bunu değerlendirebilir ve babanıza özel konser verebilirsiniz. Sizin ağzınızdan dinleyeceği şarkılar babanız için güzel bir anı olacaktır. Alternatif olarak evde vereceğiniz karaoke partisi de farklı bir deneyim yaşatabilir. Akılda kalıcı ve eğlenceli bir fikir olan konser ve karaoke etkinliklerini istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Balık Tutma

Babalar Günü’nde babanızla hoş vakit geçirmek istiyorsanız balık tutmak iyi bir fikir olacaktır. Hatta babanıza hediye olarak alacağınız yeni bir olta takımı ile deniz ya da göl kenarına birlikte balık tutmaya gidebilirsiniz. Hoş sohbet edip bir yandan da balık tutmanın keyfini yaşayabilir, anılarınıza yenilerini ekleyebilirsiniz. Eğer ilk defa balık tutacaksanız gerekli malzemeler ile ilgili önceden araştırma yapıp hazırlıklı gitmenizde fayda vardır. Aksi halde fark edeceğiniz eksiklikler planlarınızı ve gününüzü bozabilir.

Film Keyfi

Özel günlerin en çok tercih edilen etkinliklerinin başında hiç şüphesiz sinema gelir. Yeni çıkan ve babanızın ilgisini çekecek bir filme bilet alıp baba oğul ya da baba kız günü yapabilirsiniz. Sonrasında yiyeceğiniz bir yemek ya da birlikte içeceğiniz bir kahve, gününüze hoşluk katacaktır. Sinemaya alternatif olarak evde film izleme keyfi de yapabilirsiniz. Evde sinema için özel bir ortam hazırlayıp babanızı özel misafir olarak ağırlayabilir, daha konforlu ve rahat bir ortamda film izleyebilirsiniz. Bunlardan hangisini seçeceğiniz tamamen zevkinize kalmıştır.

Tura Katılın

Yaşadığınız bölgeye göre Babalar Günü için farklı şehirleri ziyaret edebilirsiniz. Özel günler için düzenlenen şehir turları her şey dahil konseptiyle iyi bir seçenek olacaktır. Bu amaçla en çok ziyaret edilen şehirler arasında Gaziantep, İzmir, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Konya, Mardin gibi iller öncelikli olarak tercih edilir. Her biri tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan bu şehirlere alternatif olarak dilerseniz Avrupa şehirlerine gidebilir ya da Budapeşte, Bükreş, Tiflis, Kyiv gibi yurt dışı ziyaretleri yapabilirsiniz. Bu tür seferlere katılmadan önce gezilip görülecek yerler ile ilgili önceden planlama yapabilir ve tatil gününüzü ona uygun şekilde organize ederek günün daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz. Seyahatlerinizi daha planlı ve sağlıklı geçirmek için de mutlaka seyahat sağlık sigortası ürünümüzü inceleyin!

İlginizi Çekebilecek Yazılar