0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Günde 8 Saatlik Uyku Yeterli mi Fazla mı, Hangi Saatlerde Uyumalıyız?

SAĞLIK

07.12.2022

İdeal uyku düzeni sıklıkla merak edilen konulardan biri olup bu sürenin ne kadar olması gerektiği ile ilgili çeşitli açıklamalar mevcuttur. Gece uykusunu tam almak genel sağlığı iyileştirirken zihinsel performansı da olumlu yönde etkiler. Bu nedenle ihmal edilmemesi gerekir. Uyunan uykunun kalitesi önemli olup bu sayede kişi kendini uyandığında dinlenmiş hisseder. Eğer yeterince uyunmazsa yüksek tansiyon, diyabet, obezite, kalp hastalıkları gibi durumlar ortaya çıkabilir. Uyku eksikliği halinde aşılar dahi etkisiz olup bağışıklık sistemi dayanıksız hale gelir. Zihinsel aktivitelerin düşmesiyle birlikte bunama riski daha da artar. Bu gibi olumsuz etkilere karşı uyku süresini doğru ayarlamak gereklidir.

Günde Kaç Saat Uyumak Gerekir?

Yapılan araştırmalar genellikle yetişkinlerin günlük uyku süresinin ortalama 8 saat olması gerektiğini gösterir. Uyku süresi 6 saatten az ve 11 saatten fazla olmamalıdır. Bu sürede yaşlılara ve çocuklarda farklı olacaktır. Örneğin okul öncesi dönemde olan çocuklarda uyku süresi 10 ile 13 saat arasındayken 65 yaşının üzerindeki yaşlılık döneminde uykunun 9 saati aşmaması tavsiye edilir. Çok uyumanın ne tür etkilere yol açtığı ile ilgili net bir açıklama mevcut değildir. Fakat ileri yaştaki kişilerde zihinsel gerilemenin de olduğu sağlık sorunlarına yol açtığı tahmin edilir. Bu tür durumları yaşamamak adına ideal uyku süresini sağlamak ve uyku kalitesini artırmak gerekir.


Hangi Saat Aralığında Uyumak Daha Sağlıklı?

Okul, iş, günlük işler gibi durumlar uyku düzeninde bozulmalara yol açabilir. Doğru saat aralığını ve saati yakalamak ruhsal ve bedensel yorgunluklara engel olacaktır. Sıklıkla kullanılan 8 saat kuranlının herkes için geçerli olmadığı ve hazırlık aşaması, uyunacak yer ile zamanlamanın kişiden kişiye değişebileceği belirtilir. En verimli uyku saatlerinin akşam saat 22.00 ile 04.00 arası olduğu söylenir. Bazı kişilerde gün içerisinde öğlenleri şekerleme olarak da tabir edilen kısa süreli uykular da verimli olur. Ancak gün içi uykuları gece uykularında eksiklik yaratabilir. Bunu önlemek için kişiye özel uyku düzeni oluşturmak daha sağlıklı olacaktır.

Günlük Uyku Kalitesini Artırmak için Nelere Yapılmalı?

Uyku düzenine bağlı kalmak kişinin her zaman kendini sağlıklı ve enerjik hissetmesi açısından önemlidir. Hafta sonu günlerinde uyku düzeni daha çabuk bozulduğundan düzeni tatil günlerinde de devam ettirmek gerekir. Uyku vaktinde daha hızlı ve kaliteli uyumak adına rahatlatıcı bir ritüel geliştirmek işe yarayacaktır. Her gün egzersiz yapmak, yatılan odada sıcaklığı ideal seviyede tutmak, ışık miktarını ve ses seviyesini korumak fayda sağlayacaktır. Kafein ve alkol gibi içecekler uyku kaçırabildiğinden akşam saatlerinde bunlardan kaçınmak gerekir. Ayrıca yatmaya gitmeden önce elektronik aletler kapatılmalı ve uzak bir yere koyulmalıdır. Günümüzde pek çok kişi yatmadan önce telefonla uzun vakit geçirdiğinden uyku düzeninde ve kalitesinde bozulmalar daha sık görülür.


Sağlıklı Bir Hayat için Günde Kaç Saat Uyumak Gerekir?

Her yaş grubuna göre değişen uyku süreleri hastalıklara karşı koruyucu etki sağlayacaktır. Bu süreyi tamamlayan kişiler daha verimli ve sağlıklı bir yaşam sürdürecektir. Genelde halk arasında az uyumanın daha başarılı olmayı desteklediği yönünde bir düşünce vardır. Bunun etkisi tam olarak netleşmiş değildir. Liderlerin ve ünlü düşünürlerin uyku süreleri incelendiğinde çoğunun az uyuduğu görülür. Bu süre ortalama 4 saat olup uyku süresini 6 saate çıkaran isimler de vardır. Önemli olan noktanın güne erken başlamak olduğu belirtilir. Böylece gün içerisinde kişi kendini daha verimli hissedecektir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar