0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Omicron Geçirenler Kaç Gün Sonra Spor Yapabilir?

SAĞLIK

18.02.2022

Spor yapmak her zaman vücut sağlığı açısından önemlidir. Burada mühim olan nokta egzersizin vücut tipine ve durumuna uygun olarak yapılmasıdır. Omicron hastalığı geçiren kişilerin vücut dirençleri sağlıklı bireylere kıyasla biraz daha düşük olabileceğinden spor türü seçiminde dikkatli olunmalıdır. Sonuç pozitif çıktı diye karamsarlığa kapılmak ve sürekli yatmak yerine gün içerisinde mümkün olduğunca fazla hareket edilmelidir. Kişiyi çok yormayacak spor hareketleri, keyifli aktiviteler, nefes egzersizleri hem vücut sağlığı hem de motivasyon açısından olumlu etki yapacaktır. Sporla birlikte başkaları ile bağlantı kurmak ve hisleri paylaşmak da vücut direncinin artmasını destekleyecek, kişinin psikolojisini olumlu yönde değiştirecektir. Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı spor yapamadığınız günlerde aktif kalmak için ise gündelik hareketleri, ev işlerini ya da oturarak yaptığınız aktiviteleri de spora dönüştürebilirsiniz.

Ne Zaman Spor Yapmalıyız?

Sağlıklı bir yaşam için önemli olan spora hastalık dönemlerinde mecburi ara verilir. Hastalık ve hemen sonraki süreçte hemen ağır egzersizler yapmak kişide ciddi sakatlıklar oluşmasına neden olabilir. Özellikle yorgunluk ve göğüs ağrısının hissedilmediği anlarda yürüyüş gibi hafif egzersizler yapılabilir. Kişinin hastalık süresince kaybettiği enerjisini geri alabilmesi için spora yavaş yavaş başlaması tavsiye edilir. Bu süreçte haftanın 7 günü spor yapmak zorlayıcı olabilir.

Yüksek tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıklar yaşayan kişilerin doktor önerisiyle spora başlamaları daha sağlıklıdır. Bununla birlikte antrenör veya gözetmen desteğiyle yapılan spor daha verimli olacaktır. Hastalık sonrasında kişilerde öksürük, hızlı kalp ritmi, aşırı yorgunluk gibi belirtilerin görülme riski fazladır. Bu gibi durumlarda doktora başvurulması gerekir.

Omicron Sonrası Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Omicron geçirdikten sonra spor yaparken her harekette kişinin kendisini nasıl hissettiği bir kenara not alınmalıdır. Göğüs kafesindeki olası ağrılar, nabız ve nefes alış hızı dikkat edilecek başlıca noktalardır. Vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler tercih edilmeli, yüksek ağırlıklar ile yapılan egzersizlerden uzak durulmalıdır. Hastalık sonrasında ilk haftada harcanacak efor %40 ile %50 arasında olmalıdır.

Covid 19 virüsü sonrasında vücut ile daha fazla ilgilenmek gerekir. Spora aktif olarak katılım ortalama 17 gün sonra olacaktır. Spora düşük şiddet ile başlanmalı, seviye yavaş yavaş artırılmalıdır. En erken 17. günde gündelik spora geçilmelidir. Eğer kişide hastalık nedeniyle akciğer tutulumu olduysa en az 6 ay boyunca ağır egzersiz yapılmaması tavsiye edilir. Hekim muayenesinde spor için onay verildiği takdirde spor yapmaya başlamak en idealidir.

Omicron Varyantının Vücuda Etkileri Nelerdir?

Yaygın görülen omicron belirtileri incelendiğinde bunlar arasında öksürük, hafif kas ağrısı ve hafif ateş yer alır. Hastaya ait vücut sıvılarına temasla ya da doğrudan hasta kişilerden temasla bulaşan hastalık tespiti PCR testleri ile mümkündür. Diğer ismi Nu varyantı olan omicron virüsü belirtileri arasında baş ağrısı, eklem ağrıları, boğaz ağrısı, hapşırma, yorgunluk ve burun akıntısı gibi durumlar da yer alır. Genellikle hastalarda öksürük ve yüksek ateş gibi yaygın Covid-19 belirtileri daha az görülür. Bu varyantın diğer türlere göre daha bulaşıcı olduğu ifade edilir.

Omicron sonrası ağır aktiviteler yapılmak istendiğinde daha dikkatli olunmalıdır. Bu tür hastalıkların ardından ani ölüm ve kalp krizi riski fazladır. Bunların gerçekleşme olasılığı dolaşım sistemi ile ilgili problemlerin var olup olmadığı ile ilişkilidir. Sorun yaşanma ihtimalini en aza indirmek için motivasyonu yüksek, tempo gerektirmeyen ve vücudu yormayan egzersizleri yapmak işe yarayacaktır.

Omicron’dan Korunmak için Neler Yapılabilir?
Omicron virüsü ve diğer hastalıklara karşı tedbirli olmak için günlük yaşamda alınacak basit önlemler vardır. Bol bol uyunmalı ve sağlıklı beslenmeye önem verilmelidir. Kiloya ve yaşa uygun beslenilmeli, bol sıvı tüketilmeli; bununla birlikte sebze ve meyve tüketimine, beslenmede çeşit olmasına dikkat edilmelidir. Fazla yağlı, şekerli ve tuzlu besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Ayrıca alkol ve sigara tüketiminden kaçınılmalı, uyku düzenine dikkat edilmelidir.

Daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek için hijyen kuralları ihmal edilmemelidir. Eller en az 20 saniye sabunlu su ile yıkanmalı, günlük yaşamda dezenfektan kullanımına önem verilmelidir. Hasta kişilerle ortak eşya kullanılmamalı, temastan kaçınılmalıdır. Kıyafetler makinede 60 derecede yıkanmalıdır.

Hastalıklara Karşı Spor Yapmak için En Uygun Zaman Nedir?
Pek çok kişi spor yapmak için en uygun zaman konusunda merak içerisindedir. Saat seçerken enerji seviyesinin ve motivasyonun en yüksek olduğu saat dilimleri tercih edilmelidir. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Genellikle sabah saatleri spor için daha uygundur. Böylece antrenmandan alınan keyif ve olumlu performans artacaktır.

Düzenli ve en uygun zamanda egzersiz yapmak uyku döngüsünü iyileştirir, daha fazla yağ yakımını destekler, ruh halini iyileştirir, kan şekerini kontrol eder ve egzersiz rutini oluşturmayı sağlar. Öğleden sonra saatlerde egzersiz yapıldığında fiziksel performans artışı, hormonların daha aktif olması, vücut sıcaklığında artış, kötü alışkanlıkların daha kolay değiştirilmesi gibi olumlu etkiler görülür. Eğer egzersiz akşam saatlerine bırakılırsa birçok kişide uykuyu tetikleme ve günlük aktivitelerin ertelenmesi gibi durumlar yaşanabilir. Beden ve ruh sağlığını en iyi seviyede tutmak için egzersizler ihmal edilmemelidir.

Spor yapabileceğiniz kesinleştiğinde kayıtlar için geç kalacağınızı veya fiyatların artacağını düşünüyorsanız endişelenmeyin. Demir dijital özel sağlık sigortası yaptırarak sağlıklı yaşam paketi içerisinde yer alan;

  • Yılda bir ay ücretsiz spor salonu üyeliği
  • Sınırsız online diyetisyen ve doktor hizmeti
  • Yılda bir kere mindfulness, çift terapisi, stres ve çatışma yönetimi danışmanlığı hizmeti
  • Sınırsız spa ve estetik tedavi indirimi

gibi avantajlardan dilediğiniz zaman faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar