0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Diz Kireçlenmesine Ne İyi Gelir 5 Çözüm Önerisi

SAĞLIK

07.12.2022

Diz kireçlenmesi yani Osteoartrit genellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkar ve ağırlık taşıyan eklemlerin aşındığını gösterir. Diz bölgesi en fazla kireçlenmenin görüldüğü yer olarak bilinir. Kıkırdaktan başlayan kireçlenme sırasıyla kıkırdağın altındaki kemik, eklem kapsülü ve eklemin çevresindeki bağları etkileyerek ilerler. Meydana gelen ağrı sebebiyle kaslarda sertleşme ve incelmeler görülebilir. Bu sorun çoğunlukla orta ve ileri yaşlarda yaşanır. Özellikle belirli bir yaşın üzerinde olan kadınlarda daha yaygındır.

Bununla birlikte kilolu hastalarda görülme olasılığı daha fazladır. Travmalar, eklem operasyonları, iltihaplı romatizmalar, spor yaralanmaları, doğuştan gelen çeşitli bozukluklar en önemli sebepleri arasında yer alır. Hastalığın en önemli belirtisi ağrılardır. Bu ağrılar başlangıçta dinlenme ile geçer fakat ilerleyen dönemlerde sıklığı artar. Basit bir röntgen ile hastalığın teşhisi koyulabilir. Tedavisinde farklı yöntemler uygulanabilir. En çok kullanılan diz kireçlenmesinde çözüm önerileri şunlardır:

1. Kilo Vermek

Kilo fazlalığı olan kişiler diz kireçlenmesi sorunu için her zaman risk grubunda yer alır. Bunu önlemek için hastanın ideal kilo ağırlığında olması gerekir. Böylece hem hastalığın ilerlemesi yavaşlayacak hem de uygulanan tedaviler daha etkin hale gelecektir. Kilo verme sürecini diyetisyen eşliğinde yürütmek daha verimli olacaktır. Uzun sürede yavaş yavaş kilo vermek en sağlıklı yöntemdir. Ayda bir 2 kilo vermek ve vücuttaki fazla yağlardan kurtulmak uzun vadede fayda sağlayacaktır.

2. Kaplıca ve Sıcak Tedavileri

Kaplıca ve sıcak su gibi tedaviler diz kireçlenmesi bulunan kişiler için rahatlatıcı olacaktır. Özellikle diz bölgesindeki şişme belirgin değilse bu kişiler sıcak tedavilerden daha fazla fayda elde ederler. Eğer şişlik seviyesi fazla ise ya da yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları gibi dahili problemler varsa bu hastalar için kaplıca ve sıcak uygulamaları etkili olmayabilir. Bu tür durumlarda doktora danışmak gerekir. Bilinçsiz ve yanlış uygulamalar yapmak hastalığın daha fazla ilerlemesine yol açabilir.


3. Egzersiz ve Yürüyüş Yapmak

Diz kireçlenmesi tedavisi sürecinde egzersiz ve yürüyüş yapmak hasta için rahatlatıcı olacaktır. Bazı hastalar için yürüyüş pek uygun olmasa da düşük tempoda yürüyüşün hafifletici etkisinin olduğu belirtilir. Bu tür hareketlerde ağrı seviyesine göre davranmak gerekir. Yürüyüş sıklığı ve mesafesi belirlenirken yürüyüşten sonra ağrı yapmayacak seçimler yapılmalıdır. Eğer yürüyüş ya da egzersiz sonrasında ağrı varsa kişi kesinlikle kendini zorlamamalı ve mutlaka doktora başvurmalıdır.

4. Ağrı Kesici İlaç Tedavisi

Kireçlenme sebebiyle ağrı olduğunda genellikle uygulanan ilk çözüm yollarından biri ağrı kesici ilaçlar olur. Aspirin, parasetamol gibi basit yapılı ağrı kesiciler başlangıç aşamasında etkili olacaktır. Romatizma ilaçları yani non steroid antienflamatuar ilaçlar da iyi bir seçenek olarak değerlendirilir. Etken maddesi yüksek olan bu ağrı kesiciler hastanın ağrılarının kontrol altına alınmasını sağlar. Ancak bu tür ilaçların mide üzerinde yan etkileri olabileceğinden uzun süreli kullanımlarda sıkıntı yaşanabilir. İlaçların türü, kullanımı ve çeşidi mutlaka doktor tarafından belirlenmeli, bilinçsiz kullanımdan uzak durulmalıdır.


5. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Pek çok derde deva olan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları özellikle başlangıç evresindeki kireçlenmelerde son derece etkilidir. Diz kapağı kireçlenmeleri için faydası daha fazladır. Eğer kireçlenme daha ileri aşamalarda ise etkisi giderek azalacaktır. Fizik tedavinin süresi hastanın durumuna göre belirlenmekte olup bazen çok uzun süreli tedaviler uygulanabilir. Diz kireçlenmesinin tedavisi için fizik tedavi uygulamaları düzenli şekilde uygulanır ve hastaya tedavi boyunca sıcak kompres uygulanır. İstenen sonuçlar için hastanın da günlük yaşamında bu sürece destek vermesi ve doktor önerilerine uyması gerekir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar